thumbnail

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi Kaç Para

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Zorunlu Bireysel emeklilik sistemi (BES); çalışanların emeklilik yaşlarında hayat standartlarını iyileştirmek ve yükseltmeyi amaçlayan, devlet tarafından desteklenen ve olumlu şekilde empoze edilmeye çalışılan tasarruf ve birikim sistemidir. 2017 yılı itibariyle Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi getirilmesi kararlaştırılmış ve Ocak ayı itibari ile kesintiler yapılmaya başlandı. Peki “Aylık Bireysel emeklilik kesintisi kaç para?” ya da “maaşlar dan ayda kaç para kesilecek?” bir çok kişi tarafında merakla araştırılıyor. Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

Maaştan Aylık Kaç Para Kesiliyor?

Bu sisteme dahil olanlar veya olmak isteyenler için aranan şartlar ve bazı bilgileri sunacağız.

  • Bu sisteme dahil olmak için aylık minimum 100 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Yapılacak ödeme tutarının %25’i kadar da devlet katkısı ilavesi olacaktır.
  • Bireysel Emeklilik Sistemine 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar istekleri doğrultusunda başvurabilmektedir.
  • Bireysel Emeklilik sisteminden emekli olabilmek için en az on yıl boyunca düzenli ödeme yaparak emeklilik için 56 yaşınızı beklemeniz gereklidir.
  • Sisteme yapacağınız ödemeleri dondurma hakkında, ara verme ve ara ödeme yapma hakları tanınmıştır.

Bu sistemde devlet katkısı %25 olarak belirtilmiş ise de, bu durum brüt asgari ücretin %25’i kadar olarak belirlenmiştir. Yani 2017 yılı brüt asgari ücreti 21.330 TL olduğundan devletin sisteme yapacağı %25 lik katkı payı  5.332,50 TL ile sınırlı kalacaktır.

Sistemden Ayrılma

www.kredibanka.org sitesinin vermiş olduğu bilgiye göre, Bes’ten ayrılma olanakları şu şekildedir. Sistemde 10 yıl kalmadan birikimlerini sistemden almak isteyen kişilerin, yapacakları başvuru ile işlemleri 15-20 gün içinde tamamlanır. Ancak böyle bir işlem sonucunda bazı kesintiler yapılmaktadır. 29/08/2012 tarihinde yapılan düzenleme ile bu kesinti ana para. – birikim üzerinden değil, birikimlerinizin getirisi üzerinden yapılacak olan “Gelir Vergisi” olarak belirlenmiştir.

2017 yılında zorunlu bireysel emeklilik sistemine geçileceği belirtilmiş ise de, şu anda askıya alınmıştır. Ancak kısa bir zaman diliminde bu sistemin tüm ülkede zorunlu hale getirileceği ve her katılımcıdan minimum 100 TL bireysel emeklilik kesintisi yapılacağı belirtilmiştir. Zorunlu bireysel emeklilik kesintisi kaç para ve maaşlardan ne kadar kesilecek içerikli konumuzu paylaştık.

Kaynakhttp://www.kredibanka.org/zorunlu-bireysel-emeklilik-detaylari/

1 Comment

  1. Merhaba ben zorunlu bireysel emeklilik olayından çıkmak istiyorum. Bana bu konu hakkında yardımc olabilir misiniz? BES yani zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için ne yapmam veya kime telefon açmam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir