Yeni Yılda Hayatınızı Düzenleyecek 8 İpucu

Bir çok kişi iş ve özel hayatında iyi biri olarak anılmak ister. Bir kişinin bizim hakkımızda “o gerçekten iyi bir insan” demesi hoşumuza gidiyor.

Fakat yaşam boyunca karşılaştığımız zorluklara verdiğimiz tepkiler, söylemek zorunda kalınan yalanlar, iyi biri olmadığımızı düşündürmüyor değil.. Vicdanımız ile baş başa kaldığımız zaman bu durumlar bizi huzursuz ederek hayatımızı çekilmez kılabiliyor.

Peki ne yapmalıyız? Daha biri olmak ve hayatımızı düzenlemek için neyi bekliyoruz? İşte kendimizi iyi daha hissetmemizi sağlayacak ipuçları…

Kendinizi sevin

Kendinizi sevin hatta kendinize iltifat edin. Her sabah günlük işlerinize başlamadan önce güzel ve iyi şeyler düşünün. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan o gün saçınızın güzel olması bile olabilir. Küçük ayrıntılar büyük mutlulukların temel taşıdır. İyi hisseden insan çevresine iyi davranır. Bu nedenle öncelikle kendi mutluluğunuzu sağlayın.

Öfkeyi hayatınızdan çıkarın 

Daha iyi, daha mutlu dolayısıyla daha verimli biri olmak için öfkeyi hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Söylemesi kolay gibi görünse de stresli yaşam temposunda öfkeden korunmak kolay değil.. Ancak öfke yanlış kararlar vermemize sebep olan en büyük etkendir. Ayrıca sürekli sinirli bir ruh halinde olmak sağlık açısından olumsuz bir durumdur. Uzmanlar öfke kontrolünü sağlamak için spor ve meditasyon yapmayı öneriyor.

Affedin

Affetmek ve küskünlükleri yok etmek mutlu ve iyi bir insan olmanın en önemli şartlarından biridir. Geçmişte kalan ve bir türlü affedemediğimiz her kötü duygu bize zarar veriyor. Unutmayın, affetmek geçmişin esaretinden kurtulmaktır.

Dürüst olun

Gerçekten iyi bir insan olmak istiyorsak eğer dürüst olmamız gerekiyor. Gerçeği saklamak gelecekte bir çok olumsuz durumla karşılaşmamıza neden olabilir.

Nazik olun

Nazik olmak, iyi bir insan olmanın gerekliliğidir. Bu yüzden “teşekkür ederim” kelimesini sıkça kullanmamız gerekiyor.

Bahaneler üretmeyin

Ürettiğiniz her bahanede birilerini suçlamak durumunda kalırsınız. Başkasını suçlamak öncelikle sizin üzerinize binmiş bir yüktür. Öncelikle hatalarınızı kabul edin ve ders çıkarmaya çalışın. Böylelikle hem huzurlu hemde başarılı ve iyi biri olma yolunda adım atmış olursunuz.

İyi bir dinleyici olun

Herkesin söyleyecek bir çok sözünün olduğu çağımızda, iyi bir dinleyici olmak nadir rastlanan bir özelliktir. İyi bir dinleyici olmak günlük yaşamımızda özellikle de iş dünyasında size bir çok şey kazandırabilir.

Çevrenizdekilere sürprizler yapın

Çevrenizdeki insanlara gülümseyerek ve hiç beklemedikleri anlarda hediyeler alıp güzel sözler söyleyerek onları mutlu edebilirsiniz. Hem kendinizi hemde onları mutlu etmenin en kolay yolu budur 🙂

2017’ye adım atmamıza saatler kala sizde iyi bir insan olmak için yeni kapılar aralayabilir. Hayatınızı düzenleyebilir ve iyi bir insan olabilirsiniz. Yeni yılın güzellikle vesile olması dileğiyle, esen kalın ama sevmekten sevilmekten uzak kalmayın. Mutlu yıllar 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir