Yeni doğan bebekler sizi nasıl görüyor?

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde onu saatlerce izliyor, minik ayaklarını ısırmamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Peki bakmaya doyamadığınız bebeğiniz sizi nasıl görüyor?

Uppsala ve Oslo Üniversitelerinin psikoloji bölümünde yapılan çalışmalara göre, bebeğinizin görüşü 30 cm, 60 cm’i geçtiğinizde ise görebildiği tek şey bulanıklık. Yani sadece 30 cm kadar yakınsanız, bebeğiniz üzüntünüzü, sevincinizi, kızgınlığınızı görebiliyor.

2 ve 3 günlük bebeklerle yapılan araştırmada, bilim insanları sürekli olan değişen ifadelere sahip insan yüzlerini videoya kaydediyor. Bu videolar ilk etapta, ifadelerin net olup olmadığını tespit etmek için yetişkinlere gösteriliyor. Daha sonra aynı kayıtlar, bebeklere gösteriliyor ve ifadelere olan tepkileri gözlemleniyor. Genel olarak bebekler, 30 cm’e kadar tepki verirken, 60 cm’den sonra tepkiler bitiyor. 30 cm’den yakın gösterimlerde tepkiler artıyor.

baby

Profesör Svein Magnussen’in belirttiğine göre, bebekler doğdukları ilk günlerden itibaren insanların mimiklerini taklit etmeye başlıyor, ancak bu onların hangi ifadenin ne anlama geldiğini bildikleri anlamına gelmiyor.

Şimdi bebeğinize 30 cm kadar yaklaşın, çünkü sizden öğrenecek çok şeyi var.

Yeni doğan bebekler sizi nasıl görüyor?” için bir yorum

  1. 30 cm bunu tespit etmeleri çok güzel çünkü birçok kişi uzun mesafeleri gördüğünü düşünerek uzaktan hareketler yapmaya çalışıyor bebeklere. Demekki artık 30 cm mesafede durmak gerekecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir