thumbnail

Yeni Bir İş Kurmanın Riskleri Nelerdir?

Girişimciler yeni bir işe atılacağı zaman çeşitli risklerle karşı karşıya kalırlar. Zorda olan bir ekonomi, kesin olmayan piyasa durumları ve finansal zorluklar yeni bir şirket için tehdit oluşturur. Girişimci riskli durumları belirlemeli ve bu risklere rağmen şirketin başarılı olmasını sağlayacak yönetim stratejilerini geliştirerek önlemler almalıdır.

Piyasa Riski

borsadan-para-kazanmak

 

Piyasa, konuma, rekabete ve ürün fiyatlarına bağlı olarak yeni iş yerlerini etkileyebilir. Aynı sektörde ve hizmetlere doymuş piyasalar yeni iş yerlerinin yeterli pazar payı oluşturmalarına engel olabilir.

İş sahipleri, ürünleri ve hizmetleri için pazarlama bölgesi bulmalarına yardımcı olacak bir piyasa analizi yaparak bu riskten kurtulabilirler. Bir pazarlama planı müşteri ihtiyaçlarını ortaya çıkarmanın yanı sıra pazarlama bölgesi bulma konusunda da yardımcı olabilir.

Finansal Risk

man look his money fly away
man look his money fly away

Bir işin finansal duruşu genellikle bir firmanın başarılı olma ihtimalini hem artırabilir hem de yok edebilir. Yeni işyerleri büyük finansal risklerle karşı karşıya kalırlar. Yeni iş yerlerinin ürünlerinin veya servislerinin piyasanın finansal zorluklarına karşı gelebilecek kadar güçlü olup olmadıklarını belirlemeleri gerek.

Yönetim Riski

yonetim-riski

Yeni iş yerinin organizasyonel yapısı ya da bunun eksikliği yeni bir işe başlamanın risklerinden biri. Çok az veya hiç yönetim deneyimi olmayan yeni iş yeri sahipleri firmayı başarılı bir şekilde yönetme konusunda büyük sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Yetersiz yöneticileri işe alan girişimciler firmanın kâr ve zarar tablosunu etkilemenin yanı sıra önemli iş fonksiyonlarına da zarar verme riski taşıyorlar. Yöneticiler genellikle bir firmanın günlük işlerini üstünkörü yapmakla itham ediliyor. Yetersiz yönetim; satış verimliliği, kalite kontrol ve müşteri hizmetleri üzerinde kötü etkide bulunabiliyor.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir