WordPress SSL Kurulumu

SSL, HTTP tünelini güvenli bir veri alanına çeviren sertifikadır. Tünelden akan veriler şifrelenir. Böylece güvenli veri akışı sağlanmış olur. SSL sertifikasına 5 – 10$ arası ücretler ile sahip olabilir veya bazı şirketlerin hosting hizmetlerini satın alarak ücretsiz sertifikaya sahip olabilirsiniz. (Örneğin;Veridyen,Güzel Hosting,Netinternet..)

WordPress tabanlı sitenizin güvenliğini sağlarken SSL size yardımcı olacaktır. Ayrıca Google’ın yaptığı açıklama da SSL kullanan sitelerin sıralamalarının yükseleceği de kesinleşmişken SSL doğru bir seçim..

Google kullanıcı verilerinin korunması için daha sitelerin güvenli protokol kullanmasını istiyor fakat bunu zorunlu kılmıyor.

Bu bilgileri gözden geçirdikten sonra SSL kullanmaya karar verdiyseniz tam teçhizat hazırız demektir 🙂 O halde yavaştan WordPress’de SSL sertifikasını ve HTTPS protokolünü nasıl kuracağımıza bakalım.

SSL ve HTTPS Nedir?

HTTP istenilen verileri bir sunucudan diğerine gönderen bir protokoldür. İnternetin temelini oluşturur ve bir ulaşım aracı olarak kullanılır.

Yalnız HTTP bu verileri aktarırken güvenlik veya gizlilik öğelerine bakmaz. İşte tamda burda Neden HTTPS? cevabını vermiş olacağız.

HTTPS protokolü sunucudan aldığı veriyi istemciye şifreleyerek teslim eder. Veriyi teslim ederken şifreyi çözer böylece veri yol boyunca saldırılara maruz kalmaz.

SSL şifreleme ve şifre çözme işlemlerini yapan yetkili makamlar tarafından belirlenen standarttır. Bütün amacı verilerin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır.

 

WordPress’e SSL Nasıl Kurulur?

  1. Yapacağımız değişikliklere ssl yönlendirme ile başlayacağız. Aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırın. ibrahimtatar yazan yeri kendi site adresinizle değişitirin.

     <IfModule mod_rewrite.c>

         RewriteEngine On

         RewriteCond %{SERVER_PORT} 80

         RewriteRule ^(.*)$ https://www.ibrahimtatar.com/$1 [R,L]

          </IfModule>

2. Daha sonra wp-config.php dosyasını açarak  “Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar!” yazan satırın hemen üstüne aşağıdaki kodu ekleyin.

define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);

3. WordPress kontrol paneline girin Ayarlar>Genel bölümünden site adresinizi HTTPS ön ekiyle değiştirin.

4. Ücretsiz olarak sunulan Really Simple SSL eklentisi kurun. Bu eklentiyi kurma amacımız site içerisinde yer alan verileri http:// ve https:// olarak otomatik düzenlemesidir. SSL geçişi sonrasında 301 hatası yada uyarılara maruz kalmamak için kullanıyoruz.

 

 

WordPress SSL Kurulumu” için 3 yorum

  1. SSL kurulumu yaparsak site düşer diyorlar bir çok URL 301 yapmak gerekiyor bende bir korku var bende kurmak istiyorum fakat sıralamayı etkiler diye korkuyorum.

  2. ücretsiz ssl yı sslforfree den alabilirsiz ve *.site adresiniz zarak wilcard (subdomainlerin hep ssl lanır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir