WordPress Nedir? WordPress Kurulumu ve WordPress Kullanımı

WordPress Nedir?

WordPress, PHP ve MySQL kullanılarak hazırlanmış bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi)’dir. Google tarafından hızlı indexlenmesinin yanı sıra kullanım kolaylığı, açılış hızı, esnek yapısı ve yüz binlerce farklı temaya sahip olması WordPress’i bu alanda lider yapıyor. Sadece bir blog sistemi değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği açık kaynak kodlu bir web yazılımıdır. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle de her kullanıcı kendi ihtiyaçları doğrultusunda arayüzler ve eklentiler üretip kullanabilmektedir.

9 Haziran 2017’de yapılan son güncelleme ile WordPress’in ses,video ve resim widget’ları geliştirilmiştir.

WordPress Türkçe

WordPress 2.0.1 sürümüne kadar kullanıcıları tarafından hazırlanan Türkçe dil dosyaları kullanılıp geliştirildi. Mayıs 2006’da 2.0.2 sürümü ile ilk Türkçe WordPress paketi kullanıcılara sunuldu. Bu tarihten sonraki tüm sürümler için Türkçe paket hazırlanıp güncellendi.

WordPress Kurulumu

WordPress’i kurmak bir haylı kolaydır. Öncelikle buradaki adresten wordpress’in son sürümünü indirin.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı Winrar veya Winzip türü bir programla açın.

Çıkan dosyaları FileZilla tarzı bir FTP programı kullanarak sitenizin ana dizinine atın. Yani linux’da public_html klasörü içine, windows’da ise httpdocs klasörü içine dosyaları atın.

Daha sonra yeni bir veritabanı oluşturup bilgileri bir köşeye not edin. (db ismi, db kullanıcı adı ve şifresi)

Tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.

Kurulum otomatik olarak başlayacak. Ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayın.

WordPress Kullanımı

WordPress’in birçok eklentisi ve teması, yükle/kur mantığıyla işlemektedir. Kendinize göre beğendiğiniz tema ve eklentileri aşağıdaki adreslerden indirip kolayca sitenize kurabilirsiniz.

 

WordPress Nedir? WordPress Kurulumu ve WordPress Kullanımı” için 12 yorum

  1. siteniz çok güzel çok beğendim sizi yakından takip edeceğim çok hoşuma gitti siteniz
    tel örgü fiyatları

  2. Yazdığınız yazı gerçekten harika, WordPress kurulumunda ekibim sorunlar yaşayabiliyor bu bilgilerinizi ekibimede ileterek sitenizi takip etmeleri konusunda bilgilendireceğim teşekkürler

  3. Yıllardır WordPress kullanan biri olarak çok memnunum. Yani gidip bir ton zaman harcamaktansa beş dakikada site hazır. İçeriğe odaklanıyoruz artık, tasarım hazırlamaya haftalar harcardık önceden.

  4. WordPress gerçekten çok işlevsel , müşterilerimiz talep ettiği taktirde seve seve kullandığımız bir alt yapı özellikle eklenti yönünden muhteşem sizin normal sitede birçok emek harcayarak yaptığınız işi wordpress de sadece bir eklenti ile halletmek gerçekten çok zaman kazandırıyor.

  5. Blogunuzu takip listeme ekledim. Gerçekten harika içerikleriniz var. Eğer SEO konusunda bir ihtiyacınız olursa iletişime geçebilirsiniz. Bu güzel blogun daha iyi yerlerde olması gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir