Wamp Server kurulumu ve kullanımı

Bilgisayarın ile internet siteni yayınlamak ya da PHP çalışmalarını deneyerek geliştirmen için bilgisayarına bir sunucu kurman gerekiyor.

Bu sunucuyu ister ayrı ayrı istersen de en kısa ve en temiz yoldan Wamp Server ile kurabilirsin.

Wamp (Windows Apache Mysql ve PHP) adını bu üç ayrı yazılımdan alıyor. 

Wamp Server kurulumu

Wamp Server kurulumu ve kullanımı oldukça basit, tamamen ücretsiz ve Türkçe dil desteği olan harika bir yazılımdır.

Kısa bir bilgiden sonra nasıl kuracağımıza gelelim.

Öncelikle Wamp’ı buradan indirip, kurun. Kurulum tamamlanırken güvenlik duvarı uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarıyı aldığınızda Wamp’ın güvenlik duvarını aşmasına izin vermelisiniz. Çünkü Wamp Server’ın lokal bir sunucu oluşturabilmesi için üstün yetkilere ihtiyacı vardır.

Wamp nasıl kullanılır?

Wampı açtıktan hemen sonra ister sağ altta çıkan ikonuna sol tıklayıp oradan www dizinine gidebilirsiniz. Bu dizin varsayılan olarak şöyledir: “C:Wampwww“.

www klasörünün içerisine attığınız tüm PHP ve diğer türdeki dosyalara http://localhost adresinden ulaşıyorsunuz.

Örneğin ben www klasöründe Wamp’ın varsayılan olarak eklediği index.php’yi silip yeni birindex.php dosyası oluşturuyorum ve içine aşağıdaki kodları yazıyorum;

1
2
3
<?php
   echo "Selam Dünya!";
?>

Ardından browserdan http://localhost/index.php adresine giriyorum ve karşıma “Selam Dünya!” sonucu çıkıyor.

Wamp ile IP adresinden nasıl yayın yapılır?

Bunun için yapman gereken modem ayarlarından “80” portunu açmak ve ardından Wamp ikonunu sol tıklayıp “Put Online” (Çevrimiçi Hale Getir)’e basmak.

Port açmak konusunda bir fikrin yoksa buraları kurcalayabilirsin.

Port açma işlemini hallettikten hemen sonra whatismyip.org gibi bir adresten IP adresini öğrenip eşe, dosta dağıtıp kendi yaptığın çalışmaları paylaşabilirsin.

Wamp’da farklı bir port kullanmak

Eğer 80 portunda bir hata yaşadıysanız ya da 80 portu başka bir yazılım ile kullanılıyorsa Wamp’ın config dosyaları ile kullanacağı port adresini değiştirebilirsin.

Wamp’ın ikonunu sol tıkla oradan Apache sekmesine gelip “httpd.conf” dosyasına tıkla. Yazı editöründe açılan httpd.conf dosyasının içinde aşağıdaki satırı bulup istediğin port rakamları ile değiştir ve Wamp’ı yeniden başlat. Sonrasında her açtığında bizi hatırlamayı unutma (:

Listen 80

Burada 80 yazan yeri dilediğin rakamlar ile değiştir ve kaydet çık. Portu değiştirdek sonra localhost adresininde değiştiğini sakın unutma! Yani portu 90 yaptığında localhost adresinhttp://localhost:90 olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir