Twitter’ın da Sınırları Var!

Twitter’da birtakım sınırlar var. Özellikle 2000 kişiden çok kişiyi takip etmek için sizi takip edenlerinde orantılı olması gerekiyor.

  • Doğrudan Mesaj: Günde en fazla 250 tane DM atabilirsiniz.
  • Maksimum Tweet Sayısı: Günde en fazla 1,000 adet tweet atabilirsiniz. Günlük limiti aştığınız zaman yarım saatte bir değişen ek tweet atma hakkı veriliyor. Retweetlerde tweetmiş gibi sayılıyor.
  • Hesabınızın email bilgilerini saatte 4 kere değiştirebilirsiniz.
  • Günlük Takip Etme Limiti: Günde en fazla 1,000 kişiyi takibe alabilirsiniz.
  • Genel Takip Etme Limiti: 2,000 kişiyi takip ediyorsanız, daha fazla takip edebilmek için takipçi sayınızın da yeterli olması gerekir. Yani takip ettiğiniz kişi sayısı ile takipçi sayınız orantılı şekilde büyür. Aşağıda bunun için bir açıklama yer almakta.

2,000 kişiyi takip etmeniz için en az aynı sayıda takipçiniz olması gerekiyor. Yani en az 2,000 kişinin sizi takip etmesi gerekiyor ki siz, 2,000’den fazla kişiyi takip edebilin. Twitter’ın çok tartışılan bu engeli koyma nedeni SPAM tweetleri önlemek.

Burada %10 kuralı denilen bir kural var. Diyelim ki 2,000 kişiyi takip ediyorsunuz. Ve yine diyelim ki 1,900 takipçiniz var. 1,900 takipçinizin %10’u 190 takipçi yapar. Bunu 2,000’e eklerseniz, şimdi 2,190 kişiyi takip edebilirsiniz demektir. Bu sayını daha da artması için takipçilerinizin de artması gerekiyor.

Diyelim ki 2,190 takipçiye ulaştınız. Bunun %10’u, 219 kişi yapıyor. 2,190’a 219’u eklerseniz, artık takip edebileceğiniz kişi sınırı 2,309 oluyor.

Bu mantıkla takip edebileceğiniz kişi sayısı da artıyor.

Twitter’ın da Sınırları Var!” için bir yorum

  1. Bildiğim kadarı ile twitter da seni takip etme limitide var. Başta ne kadar artış gösterse de twitter bir süre sonra ya siliyor yada hesabı kitliyor. Aslında bu yüzden hala Facebook’tan bir tık önde. Facebook’un bir milyar kullanıcısı dahi olsa bildiğim kadarı ile milyonlarcası sahte üyelik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir