Twitter’da Dev İşten Çıkarma!

Twitter, dünyanın çeşitli yerlerinde çalışan 4.100 çalışanından 336’sını işten çıkaracak. Bu rakam şirketin küresel iş ağının %8.2’sini temsil ediyor. Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey, Twitter ekibine mail göndererek bu haberi onlarla paylaştı.

Geçtiğimiz haftalarda işten çıkarmalar hakkında konuşulmuştu ve özellikle yazılımcıların işten çıkarmalardan etkilenecek ilk kişiler olacağını belirtilmişti. Özellikle Dorsey, ürün üzerinde daha hızlı aksiyon alacak daha küçük bir şirket istiyor.

Twitter hisseleri 28.74 $’lık dünkü kapanış rakamlarıyla karşılaştırıldığında yüzde 1.74’lük bir yükseliş yaşadı.

İşte Jack Dorsey’nin e-postası:

Ekip,

Biz işgücümüzü yeniden yapıladırmaya doğru ilerliyoruz ki şirketimiz daha güçlü bir büyüme yoluna girsin. Böyle e-postalar genellikle bilmece gibidir ben durumu  size doğrudan söyleyeceğim.

Ekip Twitter,Vine ve Periscope’a bir yol haritası düzenlemek için aralıksız olarak çalışıyor ve güçlü olması için onlara şekil veriyor. Yol haritası en büyük etkiyi sağlayabilecek deneyimlere odaklanmak. Biz bu deneyimlerin ilkini geçen hafta Anlar ile piyasaya sürdük, harika bir başlangıç ve insanların dünyada neler olduğunu görebilmesinin geleceğine dair cesur bir yükselişti.

Yol haritası ayrıca bizim nasıl çalıştığımızı da ve bu işi yaparken nelere ihtiyacımız olduğunu da değiştirmeyi planlıyor. Ürün ve Mühendislik, planımızı yansıtmak için en belirgin yapısal değişiklileri yapacağımız alanlar. Yazılım bizim iş gücümüzün en büyük yüzdesini oluştururken daha küçük ve cevval bir ekiple daha hızlı olacağını çok güçlü bir şekilde hissediyoruz. Ve organizasyonun geri kalanı da paralel olarak düzenlenecek.

Yani biz son derece zor bir karar verdik: şirketteki 336 kişiyle yollarımızı ayırmaya karar verdik. Bunu her insan için büyük bir saygıyla yapıyoruz. Twitter her birey için cömert çıkış paketleri sunarak ve yeni bir iş bulmalarına yardımcı olarak her çareye başvuracak.

Bu zamanı bizi terk eden insanlar için minnet duyarak değerlendirelim. Twitter’ı kullanan herkese en iyi hizmeti sunarak onları onurlandıralım. Biz, artık daha nitelikli insanlardan oluşan bir takımla bunu yapıyoruz ve gelecekte de takımımızın gücünü arttırmaya devam edeceğiz, hele ki şu anda bizim için büyük öneme sahip önceliklerimize yeniden yatırım yapabiliyorken.

Bize olan güveniniz ve anlayışınız için hepinize teşekkür ederiz. Bu kolay değildi. Fakat doğruydu. Dünyanın güçlü bir Twitter’a ihtiyacı var ve oraya ulaşmak için bu da bir başka adım. Her zaman olduğu gibi eğer bir fikriniz veya sorunuz varsa lütfen benimle doğrudan iletişime geçin.

Jack

Twitter’da Dev İşten Çıkarma!” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir