TÜBİTAK TAK!

İstanbul’da bir lise öğrencisi İlayda ŞAMİLGİL, “Maddelerdeki su oranını mıknatısla ölçen” bilimsel bir proje üreterek TÜBİTAK’a teslim etti. geçtiğimiz senelerde Hayvanat Bahçesi müdürlüğünden seçilen TÜBİTAK yöneticileri bu projeyi yararsız bularak reddetti.

Aynı TÜBİTAK geçen sene ayet okunmuş fasülyeyi birinci seçmişti..

İlayda, projesini bu defa “First Step To Nobel Prize In Physics” isimli uluslararası yarışmaya gönderdi. Yetmiş ülkeden yarışmaya katılan beş bin proje içinde, TÜBİTAK’ın yararsız dediği İlayda’nın projesi birinci oldu.

Bir bakanın “bizden mucit, kalem efendisi çıkmaz, ara eleman yetiştirmeye odaklanmalıyız” dediği ülkedeyiz. Bilim dahil her şey siyasallaşmış durumda, o yüzden NASA Mars’ta su bulurken, biz toprağa ekecek tohumu İsrail’den ithal edip, okuyup üfleyerek bilim yapıyoruz.

Anladığınız dilden konuşalım, sayenizde koca bir ülkenin selası okunuyor, neyse ki cenaze yıkamayı bilen nesillerimiz var artık…

Bu yazı bize ders niteliğinde olsun.Eğer bir proje ürettiyseniz TÜBİTAK’ın kapısını çalmayın.

Çünkü orada kimse yok..

TÜBİ TAK TAK! Orada kimse var mı?

TÜBİTAK TAK!” için 5 yorum

  1. Hayvanat Bahçesi müdürlüğünden seçilen TÜBİTAK yöneticileri bu projeyi yararsız bularak reddetti. aynen dediğiniz gibi hayvanat bahçesinin müdürünün orda işi ne? bizdeki bilim anlayışını apaçık ortaya koyuyolar işte, bu kafayla millet uzaya giderken biz daha geriye taş devrine gideriz

  2. ülkemizin geri kalma sebebi olan bir yer de olabilir ..bilime önem verilmiyor hocam bu ülkede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir