Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu

Markanıza ve işletmenize karşı olumsuz tavır takınan bir tüketiciyi nasıl mutlu bir müşteriye çevirebilirsiniz?

İlk önce yazıma bir sözle başlayacağım.

Abraham Lincoln der ki; “Düşmanımı dostum haline getirerek imha ederim.”

Elbette olumsuz tavır takınan müşteri sizin düşmanınız değil ama sonuçta imajınızı kötü etkileyen bir etkendir. Peki bu müşteriyi mutlu bir müşteriye çevirerek nasıl kazanabilirsiniz?

İşte bunun 5 yolu:

1-  Dikkatlice Dinleyin

2-  Hızlı Yanıtlar Verin

3-  Bağlantı Kurun

4-  Şeffaf Olun

5- Müşteriye Adıyla Hitap Edin

1- Dikkatlice Dinleyin

Konuşmaktan çok dinlemek, yanıtlamaktan çok sorunu doğru anlamak önemlidir. Cevap vermeye hazır olan robot moderasyonu olmaktan vazgeçin. Yanıtlamadan önce müşterinizin hangi konu hakkında cevap aradığını doğru saptamalısınız.

  • Öğrenmek için dikkatlice dinleyin.
  • Bilgilendirilmek için dikkatlice dinleyin.
  • Anlamak için dikkatlice dinleyin.
  • Bilgi edinmek için dikkatlice dinleyin

Müşterinizin işletmeniz hakkında ne söylediğini doğru anlayın. Olumlu ve olumsuz analiz yapın. Size karşı olumsuz tavır takınan müşterinizi çeşitli sürpriz hediyeler ile ödüllendirin.

2-  Hızlı Yanıtlar Verin

Yaptığım araştırmalara göre Twitter kullanıcıların %53’ü ortalama 1 saat içinde markalardan bir yanıt bekliyor. Hızlı ve etkin yanıt vermek sisteminin omurgasını oluşturuyor. Çağımızda sabırsız müşteri sayısı oldukça yüksek. O yüzden hızlı olmak ve kullanıcılara yanıt vermek durumundasınız. Ayrıca yakın bir zamanda Facebook sayfa sahiplerine yeni bir özellik sunacak. Örneğin; X marka Facebook sayfası ‘’mesajlara hızlı yanıt veriyor’’ şeklinde mesaj ibareleri sayfalarda yer alacak. Böylece kullanıcılar ile iletişimde kalmanın hızlı yolu marka sayfalarına servis edilmiş olacak.

3-  Bağlantı Kurun

Kullanıcılar ile etkileşime geçmek yegane bir etkendir. Onların sorunlarını ve sorularını yanıtlamak markanıza değer katmanın yegane unsurudur. Ayrıca sadece olumsuz soruları yanıtlamak bir etken iken olumlu değerlendirmelere de geri dönüş yapmak markanıza ayrı bir değer katıyor.

Araştırmalarıma göre; 20 dakika içinde kullanıcılara cevap vermeniz durumunda %100 memnuniyet oranı sağlamış oluyorsunuz.

Bir takım organizasyonlarla müşterilerinizle 7/24 iletişimde kalın. Hatta bazı markalar vardiya sistemi ile 7/24 Twitter desteği sağlıyor.

4-  Şeffaf Olun

Müşterilerinize karşı net olun. Şeffaf bir marka her zaman kazanır. Özellikle sosyal medya hesaplarında bulunana biyografi bölümünü eksiksiz bir biçimde doldurun. İlgili web sitenizi, lokasyonunu ve varsa ayrı Twitter destek hesabınızın adresini mutlaka verin. En önemlisi her zaman samimi olun. Ayrıca etik değerlere önem vermeli ve tüketiciden hiçbir şeyi saklamamalısınız.

5- Müşteriye Adıyla Hitap Edin

Bir kişiye ismi ile hitap etmek gibisi yoktur. Bu durum sosyal medya için de geçerlidir. Kullanıcılara ismiyle hitap etmek onlara verdiğiniz değeri gösterir.

jeff-bozos

Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir