Sosyal Medyada En Çok Yapılan Hatalar

Sosyal ağları kullanırken bazı hatalar yapıp takipçilerinizi ve sevenlerinizi kızdırabilirsiniz.

Takipçilerinizle iyi geçinmenizi sağlayacak bazı önerilerim var.

1. Twitter’da Etkileşimden Uzak Olmak

Twitter, etkileşimin en fazla olduğu sosyal platformdur. Sürekli linkler paylaşılan Twitter hesaplarından insanlar artık nefret ediyor. Daha doğrusu kullanıcılar sizden özgün olmanızı başka bir siteye sürekli davet etmemenizi istiyor. Ayrıca insanlar sizden bahsettiğinde onlara mutlaka cevap verin ve iletişim kurun. Cevap vermediğiniz zaman şöyle bir durum oluşuyor; Yani bir arkadaş ortamı düşünün, herkes bir şeyler konuşurken siz hiç konuşmaya dahil olmuyorsunuz. Aksine biri sizinle iletişim kurmak istediğinde bir de ona yanıt vermiyorsunuz. Bu kesinlikle yanlıştır.Olmaz!

2. Çok Fazla Etiket Kullanmak

Paylaşımlarınızda çok fazla etiket kullanmanız insanlara göre rahatsız edicidir. Özellikle de Instagram’da sık sık karşılaştığımız bu durum gerçekten kullanıcılara çok itici geliyor. Bir de paylaşımla alakası olmayan, ilginç ilginç hashtag kullanan arkadaşlarımız var. #helloguys #girlsandboys, #likemebaby gibi hashtagler benim karşılaştığım en absürd olanlarıdır. Paylaşımın mantığından uzaklaşmamanızı, içeriğinizle ilgili temel hashtagler kullanmanızı öneriyorum.

3. Otomatik Twitter DM’leri Atmayın

Hala otomatik Dm atıp insanları rahatsız edenler var. Bunun adı mesaj değil spamdır. Hatta maalesef bazı yerli markalar bunu yapmaya devam ediyor. Ben markayı takip ediyorsam zaten bunu istediğim için yapıyorum, bana otomatikleştirilmiş DM atarak takip ettiğim için teşekkür etmelerine ihtiyacım yok. Ve bu mesajlar artık ilgi bile çekmiyor.

4. Bu Hataları Yapan Biri Olarak Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşmak

Bin tane hashtag kullanan birisiniz, otomatik DM’ler atan bir sosyal medya uzmanısınız (?) ve Twitter’da burnundan kıl aldırmayan, hiç etkileşim kurmayan bir kullanıcısınız. O zaman bu makaleyi sosyal medyada paylaşmamanızı öneriyorum.

Sizin gözünüze çarpan hatalar var mı? Marka ya da kullanıcı bazında olabilir, yorumlarınızı bekliyorum.

Sosyal Medyada En Çok Yapılan Hatalar” için 12 yorum

  1. Bu hatayı bende fazlasıyla yapıyormuşum teşekkür ederim. Demekki bundan sonra daha dikkatli olmam gerekiyor.

  2. Yapılan hatalar doğru. Ama biraz eksik gibi. Pek çok arkadaşımız sosyal medya’nın nasıl kullanılacağını bilmiyor.

    En basiti ise; sosyal medya paylaşımlarını anlık olarak yapmaları. Düşünsenize, özgün makale satın alıyorsunuz. Yazınızı paylaştıktan sonra direk sosyal mecralar üzerinde paylaşıyorsunuz. Peki konunuz hemen indexlenmemiş ve o şekilde paylaşımını yaptıysanız size ne yararı olacak?

  3. Geçenlerde bende Sosyal Medya’nın gücü ile alakalı bir takım araştırmalar yaptım. Artık durum öyle basitleşti ki hele wordpress için herkes bir sayfa açıyor otomatik entegrasyon yapıyor sayfa ile nerdeyse sıfır ilgilenme. O yüzden şöyle bir genel olarak duruma baktığımız da sayfalardan daha ziyade insanların artık gruplara yöneldiğini söyleyebilmek mümkün. Gruplarda hem etkileşim daha iyi olur hemde kişi kendi akraba çevresini de işi ile alakalı olmasa da kullanabiliyor. Hele ki bir gruba bir kişiyi eklemek için direk Kişi ekle demek kafi. Kısa sürede binlere ulaşılabiliyor üstelik facebook gruplar için bu gruba da katılmak isteyebilirsiniz bölümün de gösterebiliyor. Bence hit bir kelime yakalayıp o konuyla alakalı bir grup açmak hem kendiliğinden üye gelmesini sağlar hem kullanıcı etkileşimini arttırır. En çok internet çöplüğe dönmesin diye bizim çalışmamız lazımken ne yazık ki biz webmasterlar çöplük haline getiriyoruz.

  4. bir de twitterde beğen nedir sinir oluyorum, bence beğendiyseniz retweet yapıp twitimi paylaşmalısınız, beğenin hiç bir artısı yok, kan haberi atıyorum beğen yapıyor 🙁

  5. Kesinlikle en iticilerinden biri otomatik dm’ler… Sanki iş başvurusu yaptık arkadaş altı üstü takip ettik seni, bir sakin ol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir