PHP’ye Başlıyoruz!

PHP’ye başlamaya hazır mısın?

Merhaba, daha önce PHP dışında başka bir programlama dili öğrendiysen PHP öğrenmekte zorluk çekmeyeceğini söyleyebilirim. Eğer yazılım alanında ilk deneyimin olacaksa iyi bir dil ile başlangıç yaptığının garantisini verebilirim.

Her şeyden önce Sabır

Önce sabır diyorum çünkü hiç yorulmadan, az kafa yorup, bir kaç klavye hamlesiyle kısa zamanda öğrenemeyeceğin kadar çok şey öğrenip hemen köşeyi dönmeyi planlıyorsan, bu işten bunalımla çıkabilirsin.

Fakat başlangıç dönemini atlattıktan sonra bir kaç parmak ve kıvrak zeka hamleleriyle köşeyi dönebilirsin. Hatta başka kişilerinde köşeyi döneceği alanlar oluşturabilirsin.

Neden sabır gerekiyor? Öğrenmek çok uzun mu sürüyor?

Öğrenmek kesinlikle uzun sürmüyor. Fakat internette “15 dakikada Php öğren” yazdıklarını bile gördüm. Süre konusunda rekabet yapmak gibi bir derdim yok, olmadı da. Ama bu zaman sana bağlı. Sabrını programlanın içindeyken göstermen gerekecek. Belki de temeli öğrenmek dakikalarını hatta saatlerini alacak. Tabi bu kişiden kişiye değişir misal olarak örnek veriyorum sadece..

Örneğin bir çalışma sırasında bazen bir noktalama işareti yüzünden hata alacaksın ve o hatayı bulup düzeltmek belkide saatlerini alacak. Daha sonra sorunu giderdiğinde şaşıracaksın. Hatta bu sorunu ararken yazdığın kodun kusursuz olduğunu suç benim kodlarımda değil Php’de ya da bu kodları işleyen bilgisayarda dediğin zamanları hatırlayacaksın. İşte bu tarz aksaklıklar ve sorunlardan sıyrılıp yoluna devam edebilmen için bolca sabra ihtiyacın olacak.

Sabırsız mısın?

Eğer sabırsızsan ve Php’yi öğrenmek istiyorsan sabırlı olup dengeyi sağlaman gerekiyor. Yoksa tam bitiş çizgisine gelip, yarışı terkedersen üzücü bir şekilde kaybedebilirsin.

Nereden başlıyoruz?

Şuan bu satırları okurken heyecanlı ve sabır dolu bir hisse kapıldıysan şimdiden kendine Php Developer (Yazılımcı) ünvanını verebilirsin. Ne demiş atalarımız; “Sabrın sonu selamettir.” Her şey sabır mı? diye soracak olursan tabiki hayır! Sadece gerçekten istiyorsan başarırsın. Gerçekten başarılı olmak istiyorsan da sabredersin 🙂

Kısa ve etkili bir motivasyonun ardından yol haritası çizmenin vakti geldi. İşte Php programlama diline başlamak için öğrenmen gereken konular;

1. PHP nedir ve neler yapılabilir?

2. Kendi PHP sunucunu oluştur ve kodlamaya başla

3. PHP değişkenleri, sabitleri ve dizileri

4. PHP ile çerezler(cookie) ve session (oturum yönetimi)

5. PHP veri tipleri

6. PHP ifadeleri ve operatörleri

7. PHP döngüleri

8. PHP fonksiyonları

Tüm bu konuların ardından başlangıç seviyesini geçerek orta seviyeye ulaşacaksın.

Bakılacak diğer kaynaklar

Başta önemli bir kısmı Türkçe’ye çevrilmiş olan tr.php.net bizim bu yoldaki en büyük yardımcımız olacak. Fonsiyonların açıklamalarının yer aldığı ve örnek açısından zengin bir kaynak.

Sonrasında ise karşılaştığımız sorunlar ile ilgili yardım alacağımız kaynak Google ve diğer yardımcılarımız iseW3SchoolsWikipedia.

Geleceğin en başarılı ve en faydalı programcılarından olman dileğiyle, başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir