PHP sunucunu oluştur ve kodlamaya başla

Bilgisayarımızı sunucu yapıp PHP kodlarımızı çalıştırabilmemiz için Apache, Mysql ve PHP‘yi kurmamız gerekiyor.

O halde kurulumları birlikte gerçekleştirip “Merhaba Dünya“mızı yazalım. Kurulumları başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten yorucu kısmı bitirip eğlenceli kısma geçmiş olacağız.

Eğer bu kurulumlar beni zorlar açıkçası paket halinde varken neden böyle kurayım diyorsan buraya tıklayıp basit ve hızlı bir şekilde Wamp Server‘i kurup PHP serverini oluşturabilirsin. Ama benim tavsiyemi soracak olursan üçünü de normal bir şekilde kurun derim. Bu sayede PHP’nin çalışma mantığını daha iyi anlamış olursun.

Apache Kurulumu

Öncelikle Apache’yi buradan indiriyoruz. Siz indirirken bende Apache nedir?, ne işe yarar? ondan bahsedeyim.

Apache Nedir ?
Apache projesi güvenliği, ticari dereceli, özellikli ve kaynak koduna bedava ulaşılabilir bir web sunucu uygulamasını amaçlayan işbirlikçi yazılım geliştirme çabasıdır. Proje dünya üzerinde iletişim, plan ve geliştirme için Web ve interneti kullanan gönüllüler grubu tarafından yönetiliyor. Bu gönüllüler Apache grubu olarak bilinirler. Buna ek olarak yüzlerce insanda bu projeye düşünce, kod ve belge katkısı yapar. Bu belge Apache Grubunun tarihini tanımlamak ve katılımcılarını tanımayı hedefler.

Kaynak: belgeler.org

İndirdiğimiz “.MSI” uzantılı dosyayı çalıştırıp kuruluma geçiyoruz. Kurulum sonlanırken program bizden bir takım bilgiler isteyecektir. Domain adı vs. buraya localhost yazıp geçmeniz yeterli olacaktır.

Kurulum tamamlandıktan sonra Apache’yi başlatıyoruz (start veriyoruz). Tarayıcımızın adres çubuğuna http://localhost/ yazdığımızda karşımıza “It works !” yazısı geliyorsa Apache sorunsuz bir şekilde kurulmuş ve çalışıyor demektir. Ve sona bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.

Php Kurulumu

Evet şimdi sıra geldi PHP kurulumuna öncelikle buradan PHP’nin en güncel versiyonunu indiriyorsun. İndirme bittikten sonra PHP’yi Apache’ye tanıtacaksın.

tar.gz(.rar) dosyasını açarak içindeki dosyaları dışarı çıkartıyoruz.

Ama önce Apache’yi durdurmamız gerekiyor çünkü üzerinde işlemler yapacağız. Apache klasörümüze gidiyoruz. İçinde bulunan Conf klasörü ve klasörün içindeki httpd.conf’ u buluyoruz, Notepad ile acıyoruz. Conf dosyanın en alt satırına;

LoadModule php5_module "c:/php/php5apache2.dll"
AddType application/x-httpd-php .php

Ekliyoruz tabi c:/php/php5apache.dll olması gerek rar dan cıkan php dosyalarınızı c’ye kopyaladığınız zaman bir problem kalmayacaktır.Daha sonra c:/php/*.dll yani php klasorundeki tüm dll uzantılı dosyaları kopyalıyoruz ve c:/windows/system32 içerisine kopyalıyoruz.

Ardından tekrar c:/php içerisine dönüyoruz php.ini-development buluyoruz adını değiştiriyoruz php.ini olarak ve bunuda c:/windows içerisine atıyoruz ve apachemize start diyoruz. Phpmiz de kurulmuş olmaktadır hayırlı olsun!

Mysql Kurulumu

Mysql’in de en son sürümünü buradan inirip kuruyoruz. Mysql de kendiliğinden kurulacaktır. Kurulum sonunda bizden Mysql kullanıcı adımızı ve şifremizi soracaktır, onları yaztıktan sonra bitiriyoruz.

Apache, Php ve Mysql tamamdır. Artık her şey hazır PHP’ye merhaba demeye çok az kaldı.

Php IDE

Benim size tavsiyem. Eclipse PHP IDE hatalarmızı anlamamızda bize daha iyi yardımcı olmaktadır. Tabi çeşitli php ide’leri bulunmaktadır. Zend, Dreamweaver vs gibi.

Evet artık sonlara geldik. IDE’mizi yeni bir php dosyası oluşturuyoruz.

yazıp c:/apache/htdocs içine kaydediyoruz ve en son olarak browser adres bölümüne http://localhost/dosyaadimiz, index.php yatıysanız eğer gerek yok dosya adı yazmanıza direk http://localhost yazmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir