NİRAN ÜNSAL KİMDİR, NERELEDİR, SANAT HAYATINA NASIL BAŞLAMIŞTIR?

 

13 Ağustos 1974 senesinde dünyaya gelen Niran Ünsal aslen İzmirlidir. Asıl ismi Fatma Uludan Canevi olan Ünsal sahne adı olarak Niran’ı kullanmaktadır. “Rakım Erkutlu Musiki Cemiyeti”nde Klasik Türk Müziği eğitimi, TRT İzmir Radyosu Gençlik Korosu’nda uzun yıllar boyunca çok sesli müzik eğitimi aldı.

Müzik hayatına sekiz yaşında İzmir TRT Çocuk Korosu’nda başladı. Sonra İleri koro ve gençlik korosunda da yer aldı. Daha sonra Türk Sanat Müziği Korosu’nun sınavlarını kazandı. Dört ay kadar koroda görev aldı. Bir yandan da “Fasl-ı Feza” isimli fasıl heyetinde, annesinin arkasında korist ve vokal olarak görev yaptı.

Müzik hayatına aslında 8 yaşlarında başlayan Niran Ünsal müzikle iç içe olan bir ailede dünyaya gelmiş ve bu nedenle küçük yaşlarda müzik ile yetişmiştir. 1993 yılında, “İzmir’in Altın 11’i” ödül töreninde “Yılın Umut Veren Kadın Sesi” ödülünü aldı.

 

PROFESYONEL MÜZİK HAYATINA KATILDIĞI YARIŞMA PROGRAMI BİRİNCİLİĞİ İLE BAŞLADI

 

Bir dönem İzmir’de radyo programcılığı yaptı. 1994 yılında Kuşadası’nda yapılan “Pop Show 94” yarışmasına katıldı, “Serseri Mayın” isimli eserle 1. Oldu. Bu yarışmanın ardından beste denemelerine başladı. Annesi TRT İzmir Radyosu keman ve ses sanatçısı, babası ise Kanun sanatçısıdır.

Niran Ünsal İzmir doğumludur. Helal Et isimli şarkı ile gönülleri fethetmiştir. Özellikle Giderim, Eyvallah, Haktan, Aklım Hep Sende, Beyaz Sevda, Ben Yine Kendimle, Aziz Dostum, Nasip Değilmiş, Sebebim ve Göçebe gibi eserler ile müzik severlerin büyük beğenisini kazanmıştır.

 

ÖZEL HAYATI VE EVLİLİKLERİ

 

Niran Ünsal 5 kez evlilik yaptı ve bu evliliklerinden 3 kızı bir de oğlu oldu. Kaan Canbağ ile 1990 yılında evlendi ve 6 ay sonra boşandı. Bu evlilikten Hande Ünsal (d.1991) adında bir kızı oldu. 1999 yılında tiyatrocu Peker Açıkalın ile evlenmedi ama birlikte yaşadılar. 2000 yılında Narin Şeker Açıkalın (d.2000) adında bir kızı oldu.

2004 yılında Tiyatro Sanatçısı Selçuk Soğukçay ile evlendi. 4.evliliği: 14 Ocak 2007 tarihinde Kuyumcu Oğuz Türküsev ile evlendi. 3 yıl sonra 8 Aralık 2009 tarihinde boşandı. 14 Şubat 2010’da imam nikahı ile ve Haziran 2011 tarihinde de belediye nikahıyla magazin muhabiri İbrahim Gugu ile evlendi, Eylül 2011 tarihinde de ayrıldılar.

Kasım 2011 de tekrar bir araya geldiler. Liva (d. 4 Temmuz 2012) adında bir kız çocukları var. 17 Ocak 2014 de Bera adında bir erkek çocukları oldu.

Niran Ünsal’ın Albümleri:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir