Nasıl İyi Bir Girişimci Olurum ?

girişim

Merhaba değerli okurlarım,

Yenilenen blogumda ilk yazımı girişim kategorisinde yazmak istedim.

Öncelikle bu yazım tecrübelerimden ve araştırmalarımdan kazandığım bilgilerden oluşmaktadır.

Girişimcilik Nedir ? 

Girişimcilik en basit anlamıyla “Kişinin kendi işini kurma isteği”dir.Ancak bazı farklı noktaları olduğu için bir çok tanım yapmak mümkündür.

İyi Bir Girişimcinin Özellikleri

Girişimci adil olacak,dürüst olacak,yalan söylemeyecek,geniş ufuklu olacak ve çağa uygun adım atacak.

Girişimci ve Çevre

Herhangi bir iş girişiminde bulunduğunuz zaman etrafınızda bulunan arkadaşlarınız,akrabalarınız ve aileniz size bir çok tavsiyede bulunacaktır.

Bunların bir çoğu size uygun gelmeyecektir.Fakat gelişiminize katkıda bulunmak adına herkesi dinleyin.Dinlediğiniz her konu size artı olarak dönecektir.

Emin olun her tavsiye kafanızdaki işe yoğunlaşmanız da size yardımcı olacaktır.İnsanları dinlemekten korkmayın ve sıkılmayın.

Güven Kazanın ve Koruyun

Güven olmadan işler yolunda gitmiyor.Güven kazanılması oldukça güç kaybedilmesi oldukça kolay bir olgudur.Bu sebeple attığınız her adımda sizi sorgulayan bir güven duygusu olacaktır.Alacağınız kararlar net olmalıdır.Eğer bu kararlarda ikileme düşüyorsanız karşınızda ki kişinin size güvenmesi zor olacaktır.Güven kazanmanın en basit yolu karşınızdaki kişiyle empati kurmaktır.İster çalışanlarınız ister müşterileriniz olsun.Güven kazanmak ve korumak o kişilerin işletmenize olan bağlılığını arttıracak ve belirli bir profil oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İnsanları Dinleyin

İnsanların büyük bir kısmı diğer insanları dinlemenin zaman kaybı ve gereksiz olduğunu düşünür.Ancak en büyük sorunlar insanların arasındaki iletişim bozukluğundan kaynaklanır.Bu yüzden en basit sorunlar içinden çıkılmaz bir hal alır.

Kişileri dinlemek onlara değer verdiğinizi gösterir.Bir problemle ilgilenmeden önce karşınızdaki kişiyi dinlemeli ve konuşmasına izin vermelisiniz.Ve mutlaka insanların yüzüne bakarak konuşmalısınız.Kafanızda bir yargı oluşmadan önce karşınızdaki kişinin gözünden olayları görmeli ve empati kurmalısınız.

Almadan Önce Vermelisiniz

İyi bir girişimcinin çalışanlarına ve müşterilerin karşı sorumlulukları vardır.Çalışanlarınıza sadece maaşlarını ödediğinizde her şeyin bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Çalışanlarınıza zamanınızı ayırmalısınız.Onları dinlemeli ve ilgi göstermelisiniz.Bu sayede başarılı olabilir ve verim alabilirsiniz.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar başka bir yazımda görüşmek üzere.Kendinize iyi bakın.

Nasıl İyi Bir Girişimci Olurum ?” için 3 yorum

  1. girişimcilik adına güzel bi çalışma olmuş bizim yeni ğenç ğirişimcilere ihtiyacımız var onlar için faydalı bir paylasım olmuş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir