thumbnail

Kötü Bir Uykudan Sonra Gün Boyu Nasıl Verimli Olabilirim?

Yatakta dönüp durduğumuz bir türlü uyku tutmayan geceleri hepimiz yaşamışızdır. Ve sabahında işe gitmek zorunda olduğumuz günlerde bunun cabası. 8-11 saat boyunca ofiste zamanın nasıl geçeceğini düşünmekten ziyade işte verimli olmak zorundasınız bu da ayrı bir sorun..

Böyle kötü geçen bir gecenin sabahında yapmanız gereken her şeyi kendimde dahil aynı durumu paylaşan herkes için derledim 🙂

Alarmı ertelemeyin sabah 7’de uyanın

Ne yaşamış olursanız olun sabah şekerlemesi asla yapmayın. Fazladan uyuyacağınız 15-20 dk sizi dinlendirmeyeceği gibi geç kalmanıza da neden olabilir.

sabah-kahvesi

Saat 7:10’u gösterdiğinde bir kahve için

Küçük fincanda bir kahve veya mini espresso işinizi görecektir. Uyandıktan sonra 20 dakikalık bir süreçte uyku sersemliği olabilir, camı açıp temiz bir hava alarak bunu giderebilirsiniz.

7:30’da kahvaltı yapın

Tahıl, protein içeren ve meyve gibi şeyleri tüketmek sizi en fazla bir saat ayakta tutabilir. Ancak kahvaltı için çok vakit kaybetmeyin, uyandıktan 1 saat içerisinde kahvaltınızı yapın. Kuvvetinizi arttırmak açısından önemli..

Evet Saat 8 oldu şimdi biraz güneşe çıkın

Uzmanlara göre uyandıktan sonra güneş ışığından yararlanmak insan beynini ve vücudunu kendine getiriyor.

Saat 9:00’da günün en önemli işini yapmaya başlayın

Çocukluğumuzun en popüler romanlarından Tom Sawyer‘ın yazarı Mark Twain der ki; “Sabah uyanır uyanmaz canlı bir kurbağa yersen günün geriye kalan kısmında daha kötüsü olmayacağı için rahat olabilirsin.”. Sizde günün en zor işlerine sabah başlarsanız günün diğer zamanlarında enerjiniz git gide azalacağı için daha basit ve az yorucu işlerle uğraşırsınız.

Uyandıktan sonraki ilk 3 saat en enerjik  zaman diliminizdir. Zor olan işi bu zaman diliminde yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

huzur

Saat 10 gibi bir kahve daha..

Bu kahve sizin dikkatinizi toplamanıza yardım edecek ve uyanık kalmanızı tetikleyecektir.

Saat 11 oldu, toplantılarınızı tekrardan gözden geçirin

Toplanıp bir şeyleri çözmeye çalışmak için kendinizi iyi hissettiğiniz zamandır. O saati kendi enerjinizin yüksek olduğu zamana göre ayarlayın. İnsanlar sizin yaydığınız enerjiden etkilenmelidir.

Saat 12’de hafif bir öğle yemeği..

Yemekten sonra uyuya kalmamak için hafif bir şeyler atıştırın ve işinize verimli bir şekilde devam edin.

Saat 12:30 gibi kısa bir yürüyüş size iyi gelecektir

Bu saatlerde kısa bir yürüyüş enerjiyi tazeler, kendinizi kontrol etmenizi geliştirir ve üretkenliğizi arttırır.

13:00’da bir kahve daha..

Uyandıktan 6-8 saat içerisinde, enerji düşmeye başlar. Bu sebeple saat 13 gibi bir kahve daha içip kendinizi toparlayın.

Saat 14’ü gösterdiğinde 20 dakikalık bir şekerleme yapın

İster arabada ister işyerinin konferans salonunda veya kullanılmayan bir odada sadece 20 dakika kestirmeniz günün diğer saatlerini verimli geçirmenizi sağlayacaktır.

Saat 15 gibi hafif şekerlemeler atıştırın

Bu saatlerde hemen hemen bütün enerji gitmiş oluyor. Enerjinin büyük bir oranı da glikozdan geldiğinden şekerli bir şeyler atıştırmak faydanıza olacaktır.

15:30 ile 17:30 arası beyin gücü gerektirmeyen işleri halledin

İşinizin son saatlerinde hem fiziksel hemde zihinsel olarak tükenmek üzere olduğunuzdan beyninizi yoracak işlerden sakının ve hafif işleri halletmeye çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir