Kinoa sağlıklı mıdır?

Kinoa tahıl grubu olarak adlandırılan ve kullanılan Güney Amerika’nın And Dağları eteklerinde yetişen bir bitkidir. Asırlar öncesinden beri besin kaynağı olarak yüksek oranda besin değeri ile keşfedilen ve son yıllarda oldukça popüler olan Kinoa; uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde de kullanılmıştır. Astronot gıdası olarak da adlandırılan kinoa Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılında ‘’Kinoa sipariş yılı’’ ilan edilmiştir. Kinoa tahıla benzer görünümüyle tadına rağmen ıspanakgiller familyasına ait otsu bir bitkidir. Minik tohumlardan oluşan kinoa haşlanmak suretiyle yemeklerde, salatalarda, çorbalarda ve daha birçok gıdanın içerisinde tüketilebilir.

Yüksek oranda protein ve temel amino asit içeren kinoa ayrıca pirinç ve buğday gibi temel tahıl gıdaları arasında yer almalıdır. Bu gıdaların dünyada artık üretim açısından azalmasıyla kinoanın üretimine önem verilmeye başlanmıştır. Kinoa satın al yüksek besin değeri 20 amino asit ve yüksek oranda protein içermesi ve bunun yanı sıra mineral, vitamin ve besin lifi ile yüklü olması onun günlük ihtiyaç için gerekli olan her şeyi kapsaması anlamına gelir. Kinoa tüketerek günlük gerekli olan tüm yapı taşlarını alabilmek mümkündür. Kinoanın içerisinde bulunan A, B, C, D, E ve K vitaminleri kalsiyum, çinko, demir, fosfor ve magnezyum mineralleri özellikle kemik ve dişleri güçlendirmek ve ve bir çok hastalığa karşı koruyucu özellik sağlamaktadır.

Ayrıca içermiş olduğu enzimler sayesinde de yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunur ve cildi yıpranmalara karşı korumaktadır. Doku yenilenmesini sağlayan antioksidan içeriğiyle serbest radikallerin hücreleri bozulmasına engel olarak kanser hastalığına karşı da koruyucu özellik taşır. Kinoa internet üzerinden artık çay olarak da satışa sunulmuştur. Bu sayede günlük tüketimi açısından kolaylık sağlayabilecek kinoa çayı gün içerisinde 3 fincan olarak tüketilebilir.

Ayrıca Kinoa yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet dengelenmesi için faydalıdır. Bunun yanı sıra romatizmal hastalıklar, migren, diş ve kemik sağlığı beyin ve zihin sağlığı, hücrelerin yenilenmesi, halsizlik, hazımsızlık, kabızlık, hemoroit gibi hastalıklarda etkili bir koruyucu özellik sağlamasının yanı sıra iyileştirme özelliği taşır. Ayrıca tok tutma özelliği sayesinde gün içerisinde tüketilmesi ile kilo kontrolü sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir