Kahve Dükkanı Nasıl Açılır?

Kendi işletmenizi kurmak istiyorsunuz ama ne yapacağınız konusunda kafanızda soru işaretleri var ise bu yazı tam size göre..

Bir kahve dükkanı açıp unlu mamuller, kahve çekirdekleri, kahve öğütücüleri ve kahve kupaları satarak güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Eğer yüksek fiyatlı kahve zincirlerinin yaptığı kahvelerden daha iyisini yapabileceğinizi düşünüyorsanızkendi kahve dükkanınızı açabilirsiniz. 2013 Kahve İstatistiklerine göre restoran sektöründeki kahve dükkanları %7’lik büyüme oranıyla altın çağını yaşamaktadır. Türkiye genelinde 1.330 kişiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, milletimizin %78,7’si düzenli olarak kahve içiyor. Kahve fiyatlarına, dükkanınızın yerine ve satışlarınıza göre yıllık gelir rakamlarınız değişim gösterecektir.

Kahve Dükkanı Nasıl Açılır?

Yaya trafiğinin yani yoldan geçen insan sayısının yüksek olduğu bir yerde dükkan bulun. Alışveriş merkezleri,üniversiteler veya iş merkezlerinin yakınında bir yer olabilir. Dükkan önünde bulunan kaldırıma masa koymak için yeri olan, içeri kısımda masalar, sandalyeler, rahat koltuklar için yeterli alanı olan bir yer bulmaya çalışın. Ayrıca trafik akışının yoğun olduğu bir bölgede dükkan bulursanız müşteriler dükkana gelip, siparişlerini verip, kahvelerini aldıktan sonra dükkandan ayrılabilirler.

Kahve dükkanı açmak için yönetmeliklerini araştırın. Daha sonra gerekli olan ruhsatları ve izinleri alın. Gıda üretimi izinleriyle ilgili bilgi almanız gerekecek, resmi kurumlarla iletişime geçin. Gıda üreten işletmelerin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alması gerekiyor. Sonrasında ise Gıda Sicil Belgesi (Çalışma İzni)’ne sahip olmanız gerekiyor. Bu belgeleri sağladıktan sonra ki aşama Gıda üretim izin belgesi almak içinde başvuru da bulunabilirsiniz. Gıda üretim izin belgesi başvuruları, işyerinin bulunduğu il sınırları içerisinde ki tarım müdürlüklerine yapılır.

Kahve dükkanınız için etkileyici bir isim bulun. İsminizi markalaştıracak logonuzu tasarlayın. Yalnız bulduğunuz isim insanların aklında kalabilecek ilginç bir isim olmalı.. Daha sonra bir grafik tasarımcı ile iletişime geçin. Grafik tasarımcı sizin için uygun tasarımlar hazırlasın. Kartvizitlerinizde, kâğıt bardaklarınızda ve tabelanızda logonuzu kullanın.

Kahve makineleri, çekirdek öğütücüleri, tezgâhlar, masalar, sandalyeler ve koltuklar gibi malzemelerinizi satın alın. Size toptan satış yapacak tedarikçilerin bulun. Farklı kahve ve çay çeşitlerine mutlaka ihtiyacınız olacak. Dükkanınızda kahvelerini tüketecek müşteriler için kupalar, çay-kahve fincan altlıkları ve metal kaşıklar almanız gerekiyor. Kahvelerini alıp gidecek olan müşteriler içinde kâğıt bardaklar, bardak kapakları ve plastik karıştırıcılar almanız gerekir. Tatlandırıcıları, kahve kremalarını ve peçeteleri de unutmayın.

Dükkanınıza kesinlikle sigorta yaptırın. Mülk sigortası ve mali sorumluluk sigortaları hakkında bilgi almak ve yaptırmak için sigorta acenteleri ile temas kurun.

Kahve dükkanınız için çalışanlar alın. Dükkanınızın kaç saat açık olacağını ve yoğun olacak saatleri belirleyin. Yoğun olan saatlerde ekstra eleman çalıştırmanız gerekebilir. Bunun için tam zamanlı veya yarı zamanlı elemanlar alabilirsiniz. Yerel gazetelere ve kariyer.net gibi online eleman arama sayfalarına eleman aradığınıza dair ilan verin. Başvuruları toplayın, adaylarla görüşün ve en iyi olan adayları işe alın.

Büyük bir açılış planlayın. Yerel işletmelere el ilanları ve kuponlar gönderin. Bu işletmelerin yöneticilerini ürünlerinizi tatmaları için açılışınıza davet edin. Dükkânınızın önünden geçenlere bedava ürünler dağıtın. Açılışınızla ilgili gazetelere basın bülteni gönderin. Müzik, bedava ürünler veya kuponlar müşterilerin daha sonra yeniden gelmelerini sağlayacaktır. Eğer insanlar kahvelerinizden hoşlanırlarsa, dükkânınız sürekli işler ve ağızdan ağza reklam sayesinde müşterileriniz artar.

 

İpuçları

En yoğun olduğunuz saatlerde müzik yapmaları için yerel müzisyenlerle anlaşın. İnsanlara dükkanınızda eğlence olduğunu duyurun.

Müşterilerin yararlanması için bedava wireless hizmeti sunun.

Kahve Dükkanı Nasıl Açılır?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir