JavaScript Nedir? JavaScript Kodları ve JavaScipt Dersleri

JavaScript, Aralık 1995’te Netscape Navigator 2.0 ile kullanıma sunuldu. İnternet tarayıcılarında kullanılan, prototip tabanlı, dinamik türlere ve birinci sınıf fonksiyonlara sahip bir dildir. Başka bir tabirle C programlama dilinin tarayıcılara uyarlanmış hali olarak görebiliriz. Tasarımında Self ve Scheme programlama dillerinden esinlenilmiştir. Öncelikle LiveScript olarak adlandırılmış ve Netscape 2.0 ile birlikte ismi JavaScript olmuştur.

JavaScript, Netscape’in yaptığı ilk script dilidir. HTML kodlarının içinde kullanılır. Kodun JavaScript’e ait olduğunu göstermek için <script> etiketi kullanılır. JavaScript kodları ile bağımsız, tek başına çalışamaz. Okunması için tarayıcılara ihtiyaç duyar.

JavaScript ile yazılan kodlar aracılığıyla tarayıcının kullanıcıyla etkileşim halinde bulunması ve sunucu ile iletişime geçmesi sağlanır. Ayrıca Node JS  ile sunucu tarafında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

NotJava ile JavaScript arasında isim benzerliği haricinde hiçbir bağlantı yoktur.

Örnek JavaScript Kodu

Aşağıdaki örnek javascript kodunu bir HTML dosyasına yapıştırıp dosyayı açtığınızda ekrana “Merhaba Dünyapop-up‘ı gelecektir.

<script> alert('Merhaba Dünya!') </script>

JavaScript Kodları ve JavaScript Dersleri

Bu bölümü çok yakında güncelleyeceğim.JavaScript kodları ve derslerine ulaşabileceğiniz linkleri ekleyeceğim.

JavaScript Nedir? JavaScript Kodları ve JavaScipt Dersleri” için 4 yorum

  1. Aslında HTML biliyorsanız ve biraz da mantığını css gibi kodların inceliğini bildiğinizde javascript çorap söküğü gibi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir