İsimleri Ezberlemenin 5 Yolu

Tanıştığımız kişinin ismini hatırlayamadığımız anları hepimiz yaşamışızdır. Dünya Hafıza Şampiyonu Ron White isim hatırlamanın önemli ve çalışarak geliştirilen bir yetenek olduğunu belirtiyor.

Ron, karşınızdaki kişinin ismini hatırlamanız onu özel hissettirir diyor ve haklı da. Bu konuda Dale Carnegie de şöyle diyor;

“Bir insanın kulaklarının duyabileceği en güzel kelime kendi ismidir.” 

Ron, Afganistan’da ölen 2.300 Amerikan askerinin ismini ölüm tarihleriyle uyumlu bir şekilde ezberledi. Hafızasını bu kadar etkin kullanabilen bir insan bize ismi nasıl ezberleyeceğimiz konusunda 5 ipucu veriyor.

Odaklanın

Odaklanmak, hatırlamak için ilk anahtar görevini görüyor.Daha önce tanıştığınız bir kişiyle ikinci karşılaşmanızda ona doğru yürürken kendinize 3 defa “Bu kişinin adı neydi?” diye sorun. Beyninizi biraz zorlarsanız bu ismi muhakkak hatırlarsınız.

Depolayın

Bir şeyi hatırlamak için ikinci anahtarı ise o kişinin ismini bir yerlerde depolamanızdır. Bir kişinin ilk defa ismini duyduğunuzda o kişinin ayırt edici bir özelliğini beyninizde görsel hale getirin. Hatırlamanız daha rahat olacaktır.

Hayalinizi Görselleştirin

“Görsem tanırım da ismini hatırlayamıyorum.” cümlesini çok kez duymuşsunuzdur. Hafızanızı geliştirmek için maalesef sadece yüzünü hatırlamanız işe yaramıyor. İsimleriyle görünüşlerini birbiri ile özdeşleştirmeye çalışın.

Farklı özellikleri görseller ile destekleyin

Mesela gözleri güzel olan bir kadınla tanıştınız. Gözleri güzel olan her zaman hatırladığınız bir ünlü ile bu görseli destekleyin.

Sürekli tekrar edin

Kısa zamanlı ve uzun zamanlı hafıza arasındaki fark sürekli tekrar etmektir. Daha önce tanıştığınız bir kişiyi uzaktan bile görseniz önce ismini hatırlamaya çalışın. Ya da işi biraz daha ileriye götürerek her haftanın sonunda o hafta içinde tanıştığınız kişilerin ismini hatırlamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir