Instagram’dan 10 Bin Dolar Kazanmanın Sırrı

Instagram önceden pazarlama için zaman veya bütçe ayrılan bir sosyal ağ değildi. Fakat zamanla popüler bir sosyal ağ olmaya başladı. Aylık ortalama 400 milyon insanın kullandığı bir uygulama olması sebebiyle pazarlama yönünden de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kullanıcılar paylaşımlarına bile reklam alarak bu para kazanmaya başladı. Birkaç firma ise Instagram takipçilerini müşteriye çevirmenin yolunu buldu.

Hucberry bu firmalardan sadece bir tanesi. San Francisco’da erkek dış giyim firması olan Huckberry Eylül 2014’te Instagram’da ciddi girişimlerle atak yaptı. Tarih Ocak 2016’yı gösterdiğinde 154.000 takipçiye ulaştı. Hucberry editörü Zach Pina mükemmel Instagram paylaşımlarının nasıl yapıldığını paylaştı. Pina başarılı bir paylaşımdan $10.000 kazanç elde ettiklerini söylüyor.

Hucberry profesyonel bir paylaşıma $500 harcıyor. Bir paylaşım 32 yorum alırken bazen de 70’e kadar çıktığı oluyor.

Popüler olun!
Paylaşımlarda kullanılan fotoğraflardaki kompozisyon ve renkler takipçilerin dikkatini çekmede en önemli etkendir. Selfie’leriniz güçlü olsa da bu işi profesyonel yapmak için daha profesyonel cihazlar gerekiyor. Kendi stiliniz ve özgün bir Instagram sanatınız olmalı. Hucberry bu işi özenle seçtiği profesyonellere bırakıyor. Sizde kendi bünyenizde veya bu işin uzmanlarından almaya karar kıldıktan sonra aklınızda tutmanız gereken en önemli şey takipçilerinizin beklentileri doğrultusunda markanızı şekillendirmeniz gerektiğidir.

instagram-huckberry

Planınızı önceden yapın!
Paylaşımlarınızı yapmadan önce bir takvim oluşturun. Gelişi güzel paylaşımlar ne yazık ki bu platformda başarınızı azaltıyor. Mesela bulunduğunuz mevsime veya hava göre yapacağınız paylaşımlar takipçilerinizin dikkatini çekecektir. Hucberry, Rolex marka saat üzerinde yaptığı paylaşımda 36 saat içinde büyük bir etkiyle $85.000’lık bir satış gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Kullandığınız sözcüklerde çok dikkatli olun!
Satışı gerçekleşecek ürünlerle ilgili hazırladığınız görseller kadar kullanacağınız başlıklar da bir o kadar önemlidir. Başlığın ürünle ilişkili, eğlenceli ve bilgilendirici olması takipçilerin ilgisini arttırır. Pina’nın gözlemlerine göre: “İnsanlar aslında sizin kim olduğunuzu öğrenmek istiyor. Kendi çizginizi bulun ve bu çizgide kalmaya devam edin.

Bir link yapılandırın!
Bireysel Instagram hesabı müşterilerinizin bildirimlerinin kendi web sitenize yönlendirilmesine izin vermez ancak bio sayfanız varsa bir linki ayarlamanıza izin veriyor. Bu linki akıllıca kullanmanız gerekiyor ve her bir bildirimin bu linki kullanmasına izin vermeyin. Paylaşımınızda bu linke yönlendirme yapın ve paylaşımlarınız ile beraber dönem dönem bu linki de değiştirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir