İhtiyacınıza Uygun Güç Kaynağı (PSU) Seçmek

Güç Kaynağı Satın Alma Rehberi 

Güç kaynakları sıklıkla yanlış anlaşılan ve gözden kaçırılan bir PC bileşenidir. Birçok kullanıcı, daha yüksek değerlerin her zaman daha iyi ile eşanlamlı olduğunu varsayarak, yalnızca toplam Watt miktarı temelinde bir güç kaynağı seçer. Bazıları ise PSU seçimine hiç dikkat etmiyor. Ancak iyi bir güç kaynağının bir sistemin istikrarı ve uzun vadeli güvenilirliği için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, PSU’ların ekran kartları ve SSD’ler gibi daha seksi bileşenlerle karşılaştırıldığında çok az dikkat çekmeleri anlaşılabilir bir durum.

Güç kaynağı pazarı, standart altı bileşenler kullanan, donanımların ihtiyaçlarını aşan, kaliteli olmayan ürünler ile dolup taşması kimseye yardımcı olmuyor. Gerçekten de PSU’yla ilgili yanlış bilgi ve piyasadaki aldatmacaların bolluğu, tüketicilere çok zarar vermektedir. Ancak, kendinizi doğru bilgiyle donatırsanız, sağlam ve verimli bir güç kaynağı bulmak mümkündür. Biz bunu konuda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir Güç Kaynağı Seçmek
Kaliteli bir güç kaynağı seçmek için tek bir evrensel kural yoktur. Bununla birlikte, çeşitli göstergeler PSU kalitesini kolayca yansıtabilir.

İlk önce, her zaman saygın bir üreticiden bir güç kaynağı satın alın ve satın almadan önce ürün incelemelerini araştırın. Standart olma eğiliminde olan ucuz, jenerik güç kaynaklarından kaçının. Sağlam garantiler ve destek sunan saygın markaları tercih edin. Corsair, Seasonic ve Antec, yüksek kalite güç kaynakları üretmekte ün kazanmış üreticilerdir.

Ağır ve iri modeller küçük ve hafif modellere göre tercih edilebilir. Kaliteli güç kaynakları hemen hemen her zaman daha büyük ve daha iyi kapasitörler, bağlantılar ve diğer dahili bileşenler kullanırlar ve verimli ısı dağıtımı için daha büyük soğutucularla donatılmışlardır. Bu da daha ağır olmaları anlamına gelir. Küçük fanlar daha az ses çıkarıyor olmalarına rağmen tipik olarak daha fazla hava taşıyan daha büyük soğutma fanları başka bir artıdır.

Güç Kaynağı Bağlantılarını Kontrol Edin

Elbette, ünitenin kendi sisteminizle uyumlu olduğundan emin olmak için PSU’nun bağlantılarını da kontrol etmelisiniz. 20 + 4 pin terimi, 20 pinli bir konnektör veya 24 pinli bir konnektör olarak işlev görebilecek bir konektörü ifade eder.

Tüketici bilgisayarlarının büyük çoğunluğu standart ATX güç kaynaklarını kullanıyor. Kurumsal ve sunucu uygulamaları için özel olarak tasarlanmış küçük birimler de mevcuttur; ancak yaygın masaüstü sistemleri için ATX güç kaynakları kullanılır.

Bir güç kaynağı ararken, gözlerinizi üç önemli özellik üzerinde tutun: güç çıkışı, kanallar ve verimlilik. Diğer özellikler de önemlidir, ancak bu üçü PSU’nun performansını doğrudan etkiler.

Güç Çıkışı
Üreticiler genellikle güç kaynaklarının çıkışını watt cinsinden listeler. Daha yüksek wattlık bir PSU daha fazla güç sağlayabilir. Masaüstü güç kaynakları, 200 watt ile 1800 watt arasında bir güç çıkış oranına sahiptir. Buradaki önemli olan, güç kaynağının en yüksek gücü değil, sürekli verdiği güçtür. Çoğu güç kaynağı, kısa bir süre için en yüksek güçte çalışabilir.

İdeal olarak, üniteniz bileşenlerine bol miktarda güç sağlar. Çoğu güç kaynağı en yüksek verimlilik seviyesine yüzde 40 ila 80 yük aralığında ulaşır. Sisteminizin enerji ihtiyacının 2 katı oranında güce sahip bir PSU, maksimum verimlilik elde etmek ve gelecekteki genişlemeye yer bırakmak için tavsiye edilir.

Örneğin, sisteminizin mevcut bileşenlerinin ihtiyaç duyacağı maksimum güç 300 watt ise, 600 watt’lık bir PSU uygun olacaktır. 700 watt’ta toplu olarak pik yapabilen bileşenlerle yüklü, kaliteli bir sistemde, 1200 watt PSU iyi çalışacaktır. Sisteminizi genişletmeniz gerekmeyeceğini düşünüyorsanız, daha düşük kapasiteli birimlere yönelebilirsiniz, ancak bütçenizi aşmayacaksa, daha yüksek kapasiteli bir PSU seçmek daha iyi bir tercih olacaktır.

Watt konusunda, genel bir güç kaynağı efsanesi, yüksek voltajlı güç kaynaklarının mutlaka daha fazla güç harcadığını söyler. Bu gerçek dışıdır. Sistemdeki tüm bileşenlerin aynı olduğunu var sayarsak, 500 watt’lık bir güç kaynağı 1000 watt’lık bir birimden daha az güç tüketmez. Bunun nedeni, güç tüketimini bir sistemin bileşenleri belirler, güç kaynakları değil. Bir sistemde 300 watt’lık bileşeniniz varsa, sistem 500 watt’lık bir güç kaynağı veya 1000 watt’lık bir donanıma takılı olsun olmasın, yük altında 300 watt tüketir. Yine, bir PSU’nun watt değeri, ünitenin sisteminizin bileşenlerine sağlayabildiği maksimum güç miktarını gösterir; prizden ne kadar güç çektiğini değil.

Verimlilik
Bir güç kaynağının verimlilik derecesi önemlidir, çünkü daha yüksek verimlilikteki üniteler daha iyi bileşenlere sahip olma, daha az güç tüketme ve daha az ısı üretme eğilimindedir; bunların tümü daha az fan gürültüsüne katkıda bulunur. Yüzde 80 verimlilik oranına sahip bir güç kaynağı, sisteminize verilen gücün yüzde 80’ini sağlarken, diğer yüzde 20’yi ısı olarak kaybediyor.

“80 Plus” sertifikasına sahip birimleri tercih edin. Sertifikasyon süreci özellikle katı olmasa da 80 Plus sertifikalı birimlerin en az yüzde 80 verimli olduğu doğrulandı; 80 Plus, 80 Plus Bronze, Silver, Gold, Platinum ve Titanyum sertifikaları dahil olmak üzere daha verimli üniteler mevcuttur. Bununla birlikte, daha yüksek sertifikasyon seviyelerindeki güç kaynakları çok yüksek fiyatlara hakim olma eğilimindedir. Ortalama ihtiyacı olan kullanıcılar, Silver veya Gold PSU birimleri makul fiyatlara bulamadıkça 80 Plus veya 80 Plus Bronze seviyesine sadık kalmalıdır.

Kanallar: Çıkış Kanalları Tek Kanal Mı Çoklu Kanallar mı?
Çıkış gücünü belirlemeye ek olarak, üreticiler +12V kanal sayısı sunarlar. “Tek kanal” güç kaynağında, aç sistem bileşenlerini beslemek için tek ve yüksek güçte bir +12V kanal bulunur. “Çok kanallı” bir ünite, çıktısını iki veya daha fazla + 12V kanal arasında böler.

Tek kanallı bir tasarımda, beslemedeki tüm güç, kullanılan konektör veya kablodan bağımsız olarak üniteye bağlı herhangi bir bileşene sunulacaktır. Bununla birlikte, bir arıza durumunda, tek kanallı bir güç kaynağı, bileşenlerine daha fazla akım çekme potansiyeline sahiptir.

Hangi Tip Güç Kaynağı Daha İyidir?
Tek kanallı mı yoksa çok kanallı mı? Performans açısından her ikisi de eşit derecede iyi çalışır ve genel olarak her ikisinin de kullanımı çok güvenlidir. Özellikle güçlü bir sistem kuruyorsanız, çok kanallı OCP, kısa devre olması durumunda ilave bir güvenlik katmanı sağlar ve bir bilgisayar felaketi sırasında pahalı bileşenlerinizi kızartma olasılığını azaltır.

Bu arada, çok kanallı bir PSU’nun en büyük dezavantajı, farklı kanallar arasında gücü paylaşamadığıdır. Örneğin, 20 amper değerinde maksimum amper değerine sahip bir + 12V kanala 25 amper değerindeki komponentleri bağlarsanız, uyumsuzluk aşırı akım koruma (OCP) mekanizmasını tetikler ve diğer kanallar bol miktarda yedek güce sahip olsalar da sistem kapanır. Sonuç olarak, çok kanallı bir PSU’da hangi bileşeni hangi kanala bağladığınıza dikkat edin.

Öte yandan, felaketle sonuçlanan bir başarısızlıkla karşılaşırsanız, bu dezavantaj büyük bir avantaj haline gelir. Çok raylı bir güç kaynağındaki OCP (aşırı akım koruma) mekanizmaları her bir kanalı izler ve herhangi bir kanalda aşırı yüklenme tespit ederse tüm üniteyi kapatır. Tek raylı ünitelerdeki OCP sadece çok daha yüksek amperlerde devreye girer ve bu durum ciddi bir aşırı yüklenme durumunda büyük bir erimeye neden olabilir.

Kablolar
Diğer bir husus kablolamadır. Güç kaynaklarında, sabit kablolar, kısmen modüler kablolar ve tamamen modüler kablolar mevcuttur. Modüler güç kaynaklarında, karmaşayı önlemek için gerektiğinde kabloları PSU’dan ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Teknik olarak, sabit kablolu bir güç kaynağı en uygunudur çünkü bileşenlerinden birine bağlanacak konektör arasında ek bağlantı gerektirmez.

Modüler kablolama, kasanın içini güzel ve temiz tutmayı büyük ölçüde kolaylaştırır; karmaşayı önlemek için gereksiz kablolar kaldırılabilir. Çoğu insan modüler PSU’ları tercih eder, ancak modüler olmayan modellerden biraz daha pahalıdır.


escort kizlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir