Güvenliğiniz İçin Facebook’ta Yapmamanız Gereken Şeyler!

Facebook‘ta güvende olmanız için yapmamanız gereken şeyleri sizinle paylaşıyorum.

Bunlar en çok düşülen hatalardır.Önem arz eden bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Basit şifre kullanmayın

Bazı değişilikler yapsanız bile basit isim ve kelimeleri şifre olarak kullanmayın. Onun yerine büyük ve küçük harfleri, rakamları ve sembolleri karıştırarak bir şifre üretin. Şifre en az 8 karakterden oluşacağı için bir çok seçeneğiniz var. En iyi tekniklerden biri rakamları kelimenin ortasına sembolleri ise sonuna yerleştirmektir. Bu kelime örneğinde göreceğiniz gibi: “ağlar” Ağ167Lar!

Doğum tarihinizin tümünü profilinizde göstermeyin

Sizin hakkınızda bilgi toplamak isteyen kimlik hırsızlarının hedefi haline gelebilirsiniz. Ne olacak demeyin! Bu bilgi ile potansiyel banka hesaplarınıza ve kredi kartlarınıza ulaşabilirler. Eğer çoktan doğum tarihinizi girdiyseniz, profilinize gidin ve hakkında sekmesine tıklayarak iletişim ve temel bilgilerini düzenleye tıklayın.

Temel bilgilerin altında ya sadece ayı ve günü göstermeyi tercih edin ya da doğum gününüzü profilinizden kaldırın. Kaldıramıyorsanız yan tarafta beliren gizlilik seçeneklerinden seçeneklerde “sadece ben”i seçebilirsiniz.

Kullanışlı gizlilik kontrollerini göz ardı etmek

Facebook profilinizdeki hemen hemen her şeyi sadece arkadaşlarınıza, arkadaşlarınızın arkadaşlarına veya kendinize olmak üzere bir çok seçenek ile kısıtlayabiliyorsunuz. Paylaşımlarınızın yanı sıra fotoğraflara, dini inançlara ve aile bilgilerine erişimi kısıtlayabilirsiniz. Sadece belli insanlara ve gruplara fotoğraflarınız gibi öğeleri görme yetkisi verebilir ya da görmesini istemediğiniz insanların onları görmesini engelleyebilirsiniz.

Açıklamalarda çocuğunuzun isimlerini göndermek

Çocuğunuzun ismini fotoğraf etiketlerinde ya da açıklamalarında kullanmayın. Eğer başka biri kullanırsa “Etiketi Kaldır”a tıklayarak silin. Eğer çocuğunuz Facebook’ta değilse ve biri bir açıklamada onun ismini de geçiriyorsa o insandan ismi kaldırmasını rica edin.

Evden uzakta olacağınızdan bahsetmek

Bu kapınıza “kimse evde yok” tabelası asmak gibi bir şey. Tatilinizin ne kadar harika olduğunu söylemek için eve dönmeyi bekleyin. Her hangi bir yolculuğun tarihini belli etmeyin.

Arama motorlarının sizi bulmasına müsaade etmek

Yabancıların sizin sayınıza erişimini engellemek için Facebook’un gizlilik ayarlarından “Aramada kimler beni bulabilir?” bölümünde “arkadaşlar” ı seçin. Arama motorlarının zaman tünelinize bağlantı vermediğinden emin olun.

Gençlerin gözetimsiz olarak Facebook kullanmasına izin vermek

Facebook 13 yaş ve altındakilere üyelik vermiyor fakat bundan daha da genç çocuklar Facebook’u yine de kullanıyor. Eğer çocuğunuz Facebook kullanıyorsa bu durumu idare etmenin en iyi yolu onların facebook arkadaşı olmaktır. Onların hesabı için kendi e-posta adresinizi kullanın böylece bildirimleri ve aktiviteleri gözlemleme şansına sahip olursunuz.

Internet Suç Şikayet Merkezi kıdemli özel ajanı Charles Pavelites “Onların önemsemediği bir şey gerçekten ciddi bir şey olabiliyor” diyor. Örneğin, her gün aynı zamanda “Annem yakında evde olacak, bulaşıkları yıkamam gerek.” diye bir yorum yapan çocuk ailesinin eve geliş gidişleriyle ilgili çok fazla bilgi vermiş olabiliyor.

Güvenliğiniz İçin Facebook’ta Yapmamanız Gereken Şeyler!” için 3 yorum

  1. özellikle anne-babaların dikkatle okuması gereken bir konu; bir baba olarak baya bi faydalandığımı söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir