Google, En Yetenekli Takımların Ortak Özelliğini Açıkladı!

Google’ın insan kaynakları yöneticileri 180 takım ile görüşme yaparak iyi takımların özelliklerini ortaya çıkarmışlar. Bu görüşmelerin sonucunda ise takım dinamiklerinin, bireysel yeteneklerden daha fazla öne çıktığını görmüşler. İşte bu araştırmanın sonucunda da en çok öne çıkan 5 özellik;

1- Psikolojik Güvenlik:

Ekip üyeleri, risk alma konusunda kendini güvende hissettiği zaman ve karşısındaki diğer ekip arkadaşları tarafından kötü etkilenmeyeceğini gördüğü zaman başarı oranı artıyor. Julia Rozovsky, bu konunun araştırma içerisindeki en önemli başlık söylüyor.

2- Güvenilirlik:

Google çalışanları, yaptığı işi zamanında bitirme konusunda kendine oldukça güveniyor ve takım üyeleri de birbirine güveniyorlar. Mükemmelliyetçi bir noktada buluşuyorlar.

3- Yapı ve Netlik:

Her bir takım üyesinin oldukça net görevi, planı ve hedefleri var. Google’ın ik yöneticisi Laszlo Bock, yapının stabil olması ve her şeyin net olması takımların başarısını artıyor diyor.

4- Kişisel olarak gerekli olduklarını hissetmek: 

Her bir çalışan, yaptıkları işin genel olarak ne kadar önemli olduğunu biliyor. Ekip içerisinde bulundukları rol, görevleri ve hedefleri işin tamamı için anlam ifade ettiği için herkes değerli hissediyor. Böylece takım için önemli olduklarını hissediyorlar.

5- Amaç:

Her ekip üyesi kendine yaptığı işin ne kadar anlamlı olduğunu soruyor. Cevap olarak “evet, bir şeyleri değiştiriyoruz” cevabını aldıkları zaman o iş çok daha yüksek ihtimalle başarıya ulaşıyor. Yaptıkları iş önemlidir ve dünyayı değiştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir