Git Nedir ve Neden Kullanılır?

Git, bir yazılım projesi geliştirirken kolaylık, hız sağlayan sürüm kontrol ve kod yönetim sistemidir. Sağladığı özellikler ile bir çok yazılım şirketi tarafından kullanılmaktadır.

Torvalds tarafından 2005 yılında tasarlanıp geliştirelen bu sistem 2013 yılında %30 pazar payına ulaşmıştır.

Örneğin bir yazılım projesi geliştirmeye başladığımızda yazılan kodları yedeklemeye başlıyoruz. Yedeklenen dosyalar arttıkça proje karmaşık bir hale geliyor ve bilgisayarımızda gereksiz bir yer kaplamaya başlıyor. Bu problemin ortadan kalkması için sürüm kontrol sistemleri üretilmiştir. Bu sistemler karışıkları önleyip ve otomatik yedek alınmasını sağlamıştır.

Projede yapılan değişikliği kodun konumu ve satırı, saat kaçta yapıldığı,kim tarafından yapıldığı ve versiyon bilgisi gibi detaylarıyla birlikte kaydeder.

Projeyi bozmadan değişiklik yapmanızı sağlayan bu sistem, başka bir şeyler denemenize izin verirken çalışmanın kopyasını alıp dallandırma(Branching) yaparak kopyalar üzerinde çalışmanıza da olanak sağlıyor. Eğer yaptığınız değişikleri beğenirseniz projeye dahil edebiliyorsunuz. Beğenmez iseniz de korkmayın yine çaresi var. Yaptığınız kolonu silip yine ana projeden devam edebilirsiniz 😀

Bir ekibiniz varsa herkesin yaptığı değişikleri görebilirsiniz.

Git, dağınık bir yapıya sahiptir. Bir çok sürüm kontrol sistemi olmasına rağmen en çok git kullanılmasını sebebi kopyalamaya olanak sağlamasıdır. Bu kopyalama özelliğinin sayesinde internet bağlantısı olmadan da geliştirme ve değişiklik yapılabilir.

Git Kullanmanın Avantajları

  • Hızlı çalışır.
  • Çok az yer kaplar.
  • Branching(dallandırma) ve birleştirme(merge) işlemleri çok hızlı yapılır.
  • İnternet bağlantısı olmadan da kullanılabilir.
  • Büyük ekipler karışıklık olmadan çok rahat çalışabilir.
  • Dağınık yapısından dolayı her developer’ın (geliştiricinin) bilgisayarında projenin tüm geçmişini tutabilir.

Eğer sizde bir proje üzerinde çalışıyorsanız mutlaka Git, kullanmalısınız. Bu sayede karışıklığı önleyebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir