Fotoğraf Çekerek Para Kazanmanın Yolları

Fotoğraf çekmek sanal dünyanın gelişmesiyle birlikte önem kazanan alanlardan biri oldu. Dijital fotoğrafçılık hem insanlar hem sanal dünya ticareti için olmazsa olmazların arasında yer alıyor.

İnsanlar eskisi gibi fotoğrafları bir çerçeve içerisinde tutmuyor aksine çevrim içi olarak kullanıyor. Hal böyle olunca kaliteli ve yetenekli fotoğrafçıların para kazanmasına katkı sağlıyor. Fakat herkes fotoğraf çekebilir ama herkes fotoğrafçı olamaz. Bu yazıyı mesleği hafife almak için değil fotoğrafçılığı meslek edinmiş kişiler için yazıyorum.

Fotoğrafçılığın hobi olmaktan çıkıp size gelir getirebileceğine inanıyorsanız eğer para kazanmak için 10 farklı yöntem bulunuyor. Ama bunlar sadece popüler olanları. Saydıklarımın dışında kendinize uygun çalışma alanlarını keşfetmek size kalıyor.

1. Online satılan ürünler

İnternet dünyası artık çok büyük, bu nedenle tüketiciler bir ürün satın almak istediğinde birçok önemli kriteri göz önünde bulunduruyor. Ürünlere ait fotoğraflar da elbette en önemlileri arasında yer alıyor. Ciddi olarak satılan ürünler çoğu zaman yalnızca kaliteli bir telefonun fotoğraf makinesi ile çekilip satılmıyor. Bunları pazarlamak için çok daha kaliteli çekimler gerekebiliyor. Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlamış yetenekli kişilerin işe başlayabilecekleri ilk adım da burası oluyor. İnternet üzerinden ürünlerini satan kişilere bir tanıtım maili, mesajı göndermek veya arayarak hizmetlerinizden haberdar etmek satıcıların dikkatini çekebilir.

2. Kişi fotoğrafları çekimi

Eğer çok fazla zamanınızın olduğuna inanıyorsanız kısa süre içerisinde fotoğrafçılık ile çok fazla para kazanmanız mümkün. Artık herkes kaliteli bir profil fotoğrafına sahip olmak istiyor. Eğer aklınızda birçok farklı konsept varsa hem bunlar ile referanslar edinebilir hem de kişilerin fotoğrafını çekerek kendinize ufak bir gelir kapısı aralamaya başlayabilirsiniz. Düşündüğünüzün aksine utangaçlık duygunuzu bir kenara attığınızda ve özellikle dış mekan çekimleri yaptığınızda gerçekten iyi bir gelir sahibi olup, sonradan üniversitenizi bile bırakabilirsiniz.

3. Geniş bir portföyünüz mü var? O zaman pazara!

Eğer oldukça yaratıcı bir kişiliğiniz varsa ve elinizde çok fazla çekilmiş kaliteli fotoğraf varsa, bunları uygun bir fiyata çıkarttırıp hem internet üzerinden hem de sahil gibi yerlerde çok uygun fiyatlara yüksek adetlerde satabilirsiniz. Hatta turistlik yerlerde çerçevelenmiş fotoğraflarınız için çok daha fazla alıcıya sahip olacağınızdan hiçbir şüpheniz olmasın. Böylece hem hobinizi icra etmiş olur hem de aynı zamanda emeklerinizi ufak bir gelire de çevirmiş olabilirsiniz.

4. Websiteleri ve ya bloglar için çalışmalar

Eğer elinizden fotoğraf işi geliyorsa artık günümüzde harika fotoğraflar edinmek için iyi bir fotoğrafçı olduğunuz kadar da iyi bir fotoğraf düzenleyici olmanız gerekiyor. Bu şekilde hazırladığınız fotoğrafları da kategorilendirilmiş şekilde web sitelerine ve bloglara satabilirsiniz.

Ayrıca eğer yakınlarınızda gerçekten önemli olaylar oluyorsa bunları görüntüleyerek internet haber sitelerine bu görüntüleri satmak da iyi bir alternatif olabilir. Siz yeter ki hayal edin, bu alanda herkese yetecek kadar ekmek var.

5. Fotoğraf düzenleme ve afiş tasarım

Fotoğraf gözünüzün iyi olması demek aynı zamanda tasarım gözünüzün de iyi olması anlamına gelebilir. Meydana getirilen fotoğrafların üzerinde afişleştirebilmek için gerekli olan düzenlemeleri yaparak gelir elde eden birçok kişi bulabilmek mümkün. Neden bunlardan biri de siz olmayasınız ki?

6. Düğün Fotoğrafçılığı

Elbette salonda oturup, gelen gidenin fotoğrafını çekmek tam oalrak sizin hayalinizdeki çalışma olmayabilir. Bizim de zaten size sunduğumuz bu değil. Yalnızca gelinin ve damadın olduğu düğün fotoğrafları artık kapalı mekanlar yerine açık mekanlarda ve genellikle çok yaratıcı şekilde çekilmeyi gerektiriyor.

Eğer yaratıcı yanınızın çok yüksek olduğuna inanıyorsanız, biraz da aklınızda şekillenen konseptler varsa hem iyi bir gelir elde etmek hem de geniş bir portföye sahip olmak için bundan daha iyi bir fırsat olamaz.

7. Spor fotoğrafçılığı

Tüm dünyada birçok fotoğrafçının çalışma yaptığı en popüler alanların arasında da spor alanı yer almaktadır. Eğer belli bir spor alanı üzerine merakınız varsa iki hobinizi birden pekiştirebilirsiniz. Böylece hem düşündüğünüzden çok daha eğlenebilir hem de renkli görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

8. Araç fotoğrafçılığı

Sadece ünlü markaları düşünmeyin, hatta çok daha basit düşünün. İlk bir araba veya motosiklet aldığınızda onunla birlikte çekilmiş çok güzel ve yıllara meydan okuyacak bir fotoğraf ve hatta profil fotoğrafı istemez misiniz? Elbette istersiniz! Aynı şekilde bunu isteyen sayısız kişi de sizin yeteneklerinizden faydalanmak istiyor. Bu yöntem ile birlikte hem çok iyi bir gelirin sahibi olabilir hem de renkli bir portföyün sahibi olabilirsiniz.

Üstelik son derece geniş bir alan olduğunu unutmayın. Sadece arabalara değil aynı zamanda motosikletlere de odaklanın. Özellikle hareket anında çekilmiş veya viraj dönerken çekilmiş olan fotoğrafa sahip olmak isteyen insanların sayısı düşündüğünüzden hayliyle fazladır.

9. Emlak fotoğrafçılığı

Özellikle günümüzde internetten yapılan emlak satışlarında yapının çok daha güzel görünmesi diğer ilanlardan çok daha fazla öne çıkmasına yardımcı oluyor. Bu da emlakçıların kısa süre içerisinde görevini tamamlamasına yardımcı oluyor. Fakat takdir edersiniz ki yalnızca sokak esnafından düşündüğünüz rakamları kazanmanız pek de mümkün değildir.

Lüks emlak satan ofisler ile anlaşmak ve çok uygun fiyatlara gerçekten kaliteli çalışmalar meydana getirmek birçok emlakçının işine gelir ve onları bu fotoğraf çekme eziyetinden de kurtarmış olur. Sonuç olarak onlar hızlıca emlaklarını pazarlarlarken siz de ekstradan bir gelirin sahibi olabilirsiniz.

10. Bir yere bağlı kalarak çalışmak

Bazı işletmeler örneğin, çok fazla ürün satan işletmeler ürünlerinin fotoğraflarını sürekli dışarıdan birine çektirmeyi büyük bir maliyet olarak görebiliyor. Böyle durumlarda bir kişi ile sürekli anlaşma yaparak çok daha uygun şekilde fotoğraf çekimlerini hallettirebiliyor. Bu bir araba galerisi olabileceği gibi bir giyim mağazası da olabilir. Eğer kendinize ekstra bir gelir elde etmek istiyorsanız, makine sanayiye kadar bu alanda kendinize çalışmak için bulabileceğiniz birçok alan mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir