Facebook Haber Algoritmasını Değiştirdi

Facebook haber akışının (news feed) amacı ilgimizi çekecek paylaşımları göstermektir. Diyelim ki Facebook hesabınıza giriş yaptınız paylaşımlara yorum ve beğeni gibi aksiyonları bolca kullanıyorsanız Facebook sizin ne düşündüğünüzü, ne sevdiğinizi, ne ile ilgilendiğinizi biliyor demektir.

Facebook’ta çalışan yazılım mühendisleri (Cheng Zhang ve Si Chen) tarafından yazılan blog yazısına göre büyük bir başarıya ulaşıldığı görünüyor. İki mühendis, bu geliştirme işlemlerini yaparken hangi yolları izlediklerini de bizimle paylaşıyor.

Facebook, news feed’i geliştirmek için her gün binden fazla kullanıcya anket düzenliyor ve içerikler hakkında bilgi topluyor. Bunu anketleri yaptıkları panele “Feed Quality Panel” adı veriliyor. Bin kişilik gurup dışında her gün dünya çapında on binlerce kişiye anketler düzenleniyor ve sorular soruyorlar. Anketi cevaplayan kullanıcılar gördükleri içerikleri 1-5 arasında yıldız vererek değerlendiriyor. Böylece Facebook hangi içerik tiplerinin etkili olduğunu ölçüyor.

Yapılan anketler ile news feed deneyimleri harika sonuçlar vermiş ve kullanıcılar ilgi çeken içerikleri haber akışının en üstünde görmekten oldukça memnun kalmışlar. Kim memnun kalmaz ki? Benim hesabımda 20-30 arkadaş içeriği dışında her gün yüzlerce kişinin beğendiği sayfalar görünüyor ve bundan nefret ediyorum. Bu nedenle Facebook’a girmek istemiyorum çoğu zaman..

Facebook anket sonuçları ve bu sonuçları doğrultusunda news feed üzerinde ciddi değişikliklere gidecek gibi görünüyor. Yapılacak bu değişiklikler sonucunda bir çok kişinin şikayetçi olduğu “alakasız” şeyleri göstermeyecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir