Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir turizm açısından Anadolu’nun en güzel kentlerinden birisidir. Özellikle Ankara,Konya ve İstanbul hızlı tren seferlerinin başlamasıyla şehre olan ilgi bir hayli arttı. 20 yıl Ankara’da yaşayıp şu anda Eskişehir’de ikamet eden biri olarak gözlemlediğim kadarı ile Adalar, Odunpazarı, Kurşunlu Camii ve Sazova Parkı en önemli gezi noktaları arasında yer alıyor.

Eskişehir’e artan ilgi nedeniyle turizm firmaları da konaklamalı geziler düzenliyorlar. Ama bana sorarsanız bireysel olarak gitmeniz hem daha zevkli hem daha rahat olacaktır. Bunu gerçekleştirebilmeniz için araştırma yapmalısınız. Bu konuda size yardımcı olacağım.Eskişehir hakkında gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerine ve yeme içme konusuna değineceğim 🙂

Eskişehir Gezisi Hakkında Genel Bilgiler

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor. Ankara ve Bursa’ya yakın konumda yer alması sebebiyle ulaşım açısından rahat bir konumda yer alıyor.

Yüzyıllar boyunca bir çok önemli olaya ev sahipliği yapan Eskişehir’in tarihi M.Ö 14. yüzyıla dayanıyor. M.Ö 12. yy’da Friglerin kontrolüne geçen şehir Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Yakın tarihe baktığımızda ise Eskişehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele ile büyük önem taşımaktadır. Günümüzde ise üniversiteleri, operaları, tiyatroları ve gelişmiş şehircilik anlayışı ile dikkat üzerine çekmektedir.

Her İç Anadolu kentinde olduğu gibi Eskişehir’de yazların sıcak ve kurak, kışların ise soğuk geçtiği tam bir karasal iklim görülmektedir. Özellikle kış aylarında hava çok soğuk oluyor 🙂 Bu nedenle keyifli geçecek Eskişehir gezisi için, havaların sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’de bir çok tarihi yapının yanı sıra şehirde parklar ve müzelerde gezi boyunca keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Şehrin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda tarihi evler restorasyondan sonra dikkatleri bir hayli üzerine çekiyor.

Özellikle Odunpazarı Evleri,Kurşunlu Camii ve Külliyesi,Atlıhan El Sanatları Çarşısı,Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi,Adalar ve Porsuk Çayı,Sazova Parkı, Kentpark, Doktorlar Caddesi ve Haller Gençlik Merkezi en çok ziyaretçi alan gezi noktalarıdır.

Eskişehir’de nerede kalınır? Otel tavsiyeleri

Eğer konaklama için nostaljik bir yer arıyorsanız en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan butik otellere göz atabilirsiniz. Kısa zaman önce restore edilen Tarihi Odunpazarı Evleri içinde konaklama yapmak güzel bir deneyim olabilir. Eskişehir, sahip olduğu öğrenci nüfusu ve gelişmiş sanayisinden dolayı birçok kalitede otele sahip. Şehir içerisinde sıcak sularda yer alan termal otellerde kalabileceğiniz gibi yeni yerleşim bölgelerinde yer alan yeni birçok modern otellerde de konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Şehirde otellerin büyük çoğunluğu birbirine yakın konumda yer alıyor. Üniversite Bulvarı ve İsmet İnönü Caddesi konaklama için ideal yerlerden. Bölgede birçok kafe, restoran ve eğlence mekanı yer alıyor. Otellerin çoğu tren istasyonuna 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Şehrin en çok ilgi gören alışveriş merkezi Espark AVM’de yine burada. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi gibi gezilecek yerlerin çoğu 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor.

Eğer şehirdeki çoğu yere yürüyerek gitmek isterseniz, Eskişehir tren istasyonuna 3 dakika yürüme mesafesinde yer alan otellere göz atabilirsiniz.

Eskişehir’de ulaşım

Eskişehir ulaşım konusunda Anadolu’nun en şanslı şehirlerden biri.. Tren hatlarının kuruluşundan beri, hattın merkezinde yer alan Eskişehir’e otobüs ile de kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle Ankara, Bursa ve İstanbul’a yakın konumda bulunan kente sürekli otobüs seferleri düzenleniyor. Bunun yanında Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı Eskişehir ve Ankara arasında kuruldu. Gün boyu karşılıklı olarak Ankara ve Eskişehir arasında hızlı tren seferleri düzenleniyor. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Ankara’dan sonra Eskişehir-Konya hızlı tren hattı da açıldı. Gün içinde karşılıklı olarak 2’şer sefer düzenleniyor. Yolculuk ise yaklaşık 2 saat sürüyor.

Eskişehir şehir içi ulaşımda da en rahat şehirlerden biridir. Şehir içinde gezilecek yerler yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer toplu taşımayı tercih ederseniz şehrin tramvay hattı olan Estram’ı tercih edebilirsiniz. Tramvay ile şehirde her yere ulaşmak mümkün..

Eskişehir’de alışveriş

Eskişehir nüfusunun büyük bir bölümü öğrencilerden oluşuyor. Bu nedenle şehirde yaşam çok pahalı değil. Eskişehir’e ait en önemli hediye seçimlerinin başında lületaşından yapılan eşyalar geliyor. Lületaşından yapılan pipolar en popüler hediyelerin arasında. Bunların dışında ise; Sorkun Çömleği, cam işlemeler ve met helva da şehirden sevdiklerinize alabileceğiniz çeşitli hediyelerden.. Tarihi Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan Çarşısı hediye çeşitliliğin en çok olduğu yerdir. Yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı en popüler yerler ise Taşbaşı, Hamamyolu Caddesi ve İki Eylül Caddesidir. Ve Espark AVM’de şehirdeki en popüler alışveriş merkezidir.

Eskişehir’de yeme içme

Kırım, Balkanlar ve Kafkaslar’dan yoğun göç alan Eskişehir’in yemek kültürü de göçlerden etkilenmiş durumda.. Şehirdeki ünlü bir çok yöresel yemek bu kültürün etkisinde gelişen yemeklerden. Çibörek, Eskişehir’in en ünlü yöresel yiyeceğidir. Hamur işlerinin sıkça tüketildiği Eskişehir’de Balaban Köfte ise en ünlü bir yöresel yemek başında geliyor. Bunlar dışında şehirdeki yoğun öğrenci nüfusundan dolayı başta Porsuk Çayı etrafı olmak üzere şehirde bir çok kafe ve restoran yer alıyor.

Yazımı burada sonlandırıyorum.Eskişehir hakkında daha bir çok yazı yazacağım.Beni takip etmeye devam edin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir