thumbnail

Doğru Karar Nasıl Verilir?

İki güzel fırsat aynı anda karşımıza çıktığında, ancak sadece birini seçmek zorunda kalırız. Bu gibi durumlarda hangisinin daha iyi olacağını bilmek zordur. Tabiri caizse bu durum iki arada bir derede kalmaktır.En iyi seçeneği bulmak, sizi siz yapan parçalarla bütünleşmektir. Bunu en doğru şekilde yapmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

1. Bir sayfa alın ve kendinize yazın.
Şimdiye kadar aldığınız zor kararları hatırlayın. Daha sonra seçeneklerden birini ile yolunuza devam ettiğinizi hayal edin. Bu kararın sizi nasıl etkileyeceğini düşünün. Bu kararı verdikten sonra ilk 6 ayınızın nasıl değişeceğini kağıda yazın. Düşünün, olumlu ve olumsuz her şeyi detaylı bir şekilde raporlayın. Nerede ve kimlerle olacağınızı, ne yapacağınızı, nasıl yaşayacağınızı ve nasıl bir beklentiye sahip olacağınızı hayal edin.
Unutmayın, gelecekteki sizden bugünkü size haber yolluyorsunuz. Tüm resmi tamamladıktan sonra, işin duygusal kısmına geçin. Kendinize nasıl olduğunuzu ve neler hissettiğinizi sorun. Bunu mümkün olduğunca detaylandırın. Kararınızdan memnun musunuz? Belki de bazı kaygılarınız vardır?
Mektubun sonunda, kendinize teşekkür etmeyi unutmayın. Hayatınızı ne kadar ciddi şekilde etkilediğinizi yazın.
Yazma işlemi bittikten sonra kağıdı bir yere koyun.
2. Başka bir sayfa alın.
Aynı şeyleri, diğer kararı almış gibi yazın. Mümkün olduğunca detaylı yazmaya çalışın.
3. Birkaç gün sonra iki mektubu da alın ve okuyun.
Nasıl hissettiniz? İkisi de aynı mı geldi, yoksa biri diğerinden daha ağır mı bastı?
Bu metot size yardımcı olacaktır, çünkü iki gün sonra elinize aldığınız sayfalar başka birinin bakış açısı gibi gelecektir ve objektifliğe biraz daha yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir