CSS Terimleria {

text-align: center;

float: left;

color: #000000;

}


CSS ile gerçekten güzel işler çıkarma gibi bir amacımız var ise kavramlarının hayatımıza tam olarak girmesi gerekiyor. İlk öğrenmemiz ve bakmamız gereken konulardan biri de özellik kavramıdır. Yukarıdaki örnekte var olan text-align, float ve color birer özelliktir. Bu özellikler ile atanan öğenin nasıl gösterileceği belirlenir. Yukarıdaki örnekte text-align ile yazının hizalaması, float ile dizilimi, color ile de yazı rengi belirlenmiştir. Tekrar yazmakta fayda var. Özellikler değer almak zorundadır. Yukarıdaki örneklerde de özelliklere değerleri atanmıştır.

Değerler yukarıda da görüldüğü özelliklere atanır. Örneğin, float özelliğe left değeri atanmıştır. Bir özellik ve değer ikilisi diğer özellik – değer ikilisinden noktalı virgül ile ayrılır. Her bir özellik ve değer ikilisi birer tanımlamadır. “text-align:center” bir tanımlama küme parantezi “{}” içerisine yazılır.

Yukarıdaki örnekte “a” elementi bir ayırıcıdır. Burada “a” elementi tanımlama bloğunun başında yer alır. Bu da yapılan tanımlamanın nereyi etkilediğini gösterir. Yukarıdaki örnekte tanımlamanın başında “a” tagı olduğu için içerideki tanımlamadan web sayfası içerisinde “a” tag’ları etkilenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir