Bitkinin Mucizesi Kinoa

Son dönemlerin adından sıkça söz ettirir bitkisi olan Kinoa özellikle gelişmiş ülke vatandaşları tarafından yoğun şekilde tüketilmektedir. Ülkemizce geniş kesimlerce tahıl sanılsa da aslında bir bitki türüdür. Amerika kıtasının tarihi uygarlığı mayalar tarafından binlerce yıl önce keşfedilen ürün geçirdiği kıyımlara ve saldırılara rağmen günümüze kadar başarıyla ulaşmıştır. Sofralarımıza pek çok farklı şekilde gelen bitkinin asıl olarak kurumuş tohumları tüketilmektedir. Üzerinde çiçekler açan ve doğaya hoş bir görünüm sağlayan bitkinin içeriği ise oldukça zengindir. Kinoa, garnitür, ana yemek veya çay olarak tüketilebilmektedir. Kinoa çayı son dönemlerde en çok tercih edilen sıvı içecek türlerinden birisi olmayı başarmıştır. Başarısının altında yatan neden ise vücudu dengelemeye olan katkısıdır.

Her ne kadar Avrupa ve Amerika’da yoğun olarak tüketilse de ülkemizde 2013 yılında Birleşmiş Milletler sayesinde asıl patlamasını gerçekleştirmiştir. Kinoa zayıflama yılı olarak ilan edilen dönemde Türk halkı gerek basın gerekse araştırma yolu ile bitkinin türevlerine yoğun ilgi göstermiştir. İçerdiği zengin yapı sayesinde vejetaryen, kolesterol hastası veya diyabet hastası ve nice kimselere iyi geldiği bilinmektedir. Bitkinin çayı sadece faydalı olduğu için değil aynı zamanda güzel tadıyla da bağımlılık yaratmaktadır. Kinoa yorumları göstermektedir ki pek çok kişi gün içerisinde sırf hoş tadından dolayı tercih etmektedir. Yan etkileri oldukça düşük olan bu ürünün tüketiminde aşırıya kaçılmaması ve hassas kimselerin uzman gözetiminde tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Özellikle ürün çay şeklinde tüketilirken günlük olarak üç fincandan fazlası tavsiye edilmemektedir. Pilav veya bulgurun eklendiği her türlü gıdaya eklenmesi mümkündür. Ancak çayı yoğun bir şekilde mayhoş tadı sebebiyle tercih edilmektedir. Kinoa sipariş hatları aracılığıyla ürünü güvenle satın alabilir ve vücudunuzun daha dingin hale girmesine yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Klasik çayın aksine kinoa ile zayıflayanlardan elde edilen çay zengin demir içermektedir. Çay olarak tüketilmek istendiği takdirde 1 saat dinlendirildikten sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Romatizma ve migren hastalıkları yaşayan kişiler ürünü çay olarak tüketerek ağrılarında hafifleme hissedebilmektedir. Kinoa satın alarak hem daha sağlıklı hem de daha zinde bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz.

Bitkinin Mucizesi Kinoa” için 3 yorum

  1. Bitkilerin çoğu şifa saçıyor fakat ilk defa ismini duydum zayıflamaya katkısı olması ve vücudu dengelemesi gerçekten ilginç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir