Belkide Chrome’un Gizli Modu O Kadar Gizli Değildir?

Web dünyasında gizli gezinmek isteyen kişiler genellikle Chrome tarayıcısının gizli modunu tercih ederler.

Chrome, bu modda gezinenlerin yaptıkları işlerle ilgili iz bırakmama konusunda ne kadar garanti verse de Nvidia ekran kartını kullanan Mac bilgisayarlarda bazı izlerin kaldığı ortaya çıktı.

Google Chrome ve Nvidia bu sorunu kabul etti. Aslında bu sorun Google Chrome için yeni bir gelişme değil  daha önce mobil versiyonundaki tarayıcıda aynı sorun ortaya çıkmıştı.

İşin aslına geldiğimizde Nvidia sözcüsü bizlere şunları aktardı.

“Bu sorun Nvidia grafik sürücüleri ile bir sorun değil tamamen Apple Os işletim sisteminin bellek yönetimi ilgili bir sorundur. Nvidia sürücüleri işletim sistemi tarafından belirlenen politikalara bağlı olarak çalışır. Sadece ekran kartlarında diğer uygulamaların bellek kullanımına izin verilir ve uygulama türüne göre silinme politikası vardır ayrıca böyle bir sorun Windows bilgisayarlarda hiç yaşanmadı.”

Üniversite öğrencisi Andersen ekran görüntüleri ile bu durumu tekrar ortaya çıkarıyor.

İlk olarak Reddit’e giriyor gizli modda sonra ekranı kapatıyor ve oyunu açıyor. Sırayla aşağıdaki gibi ekranlar geliyor.

reddit

reddit-2

 

Belkide Chrome’un Gizli Modu O Kadar Gizli Değildir?” için 3 yorum

  1. zaten bu tarz gizliliklere güvenmemek gerekir. Bir it elemanı olarak linux tabanlı güvenli sistemleri dışında güvenliği yüksek düzeye çıkartılmayacağının kanaatindeyim.

  2. zaten chrome diyor ki sdece işvereninizden fln saklanır girdiğiniz sayfalarda görünür ip niz. bu arada chromden deep web e girilebiliyor öğrendim açıklayayım deep web adresinizi hidden wiki de bulun bulduğunuz adresin sonuna .to ekleyin örnek: adres.onion.to

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir