thumbnail

BEBEKLERDE BESLENME

Bilindiği üzere doktorlar bebeklerde ilk 6 ay anne sütünden başka bir şey verilmemesi gerektiğini söylerler. Ama bazı bebeklerde bu durum değişebiliyor. Özellikle anne sütünün az veya verimsiz olmasından dolayı doymayan bebekler için ek besinlere geçiş mecburi oluyor. Peki, böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmeli ve bebeklerde beslenmede nelere dikkat edilmeli? Öncelikli olarak bebek beslenmesinde dikkat edilmesi husus bebeğin kaçıncı ayda olduğudur.

Aylara göre bebek beslenmesi şöyledir:

İlk 6 ay: İlk aylarda bebekler sadece anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Su dâhil olmak üzere hiç bir ek gıda verilmelidir. Genelde anne sütünün verimliliği bebeğin sütü emme alışkanlığıyla alakalıdır. Ama birçok anne bu durumu sütünün yeterli derecede olmadığı düşüncesiyle bağdaştırır. Elbette ki anne sütünün yetersiz olduğu durumlar da vardır. Ama bu çoğunlukla bebeklerin emzirilme şekliyle alakalıdır. Anne sütünün yetersiz olduğunun düşünüldüğü zamanlarda bazı ek gıdalar kullanılabiliyor. Bunlar arasında anne sütüne en yakın olanı devam sütleridir. Ancak farklı besinleri tanımaya başlayan bebek için temel besin yine anne sütüdür.

6- 8 ay arası: Ömür boyu sürecek beslenmenin temellerinin atıldığı aylardır. Artık bebekler besinleri daha iyi tanımaya ve merak etmeye başlarlar. Besinlerle bebek arasındaki ilişkinin kurulduğu bu aylar en önemli aylardır. Sebze ve meyve püreleri bu ayda en çok tercih edilen besinlerdir. Bebekler ilk başlarda bu besinlere alışamayabilir ama tadını bir kere bile alsalar bu ileriki zamanlarda çok faydalı olacaktır.

Yeni bebeği olan her anne baba bebeğinin doyup doymadığını anlayamayabiliyor. Kimi zaman bebek doyduğu halde doymadığı sanılabiliyor veya doymadığında bebeğinin niçin huzursuz olduğunu çözemeyebiliyor. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken şey bebeğinizin kilosudur. Eğer bebeğinizin kilosu her ay düzenli olarak artıyorsa bu bebeğinizin doyduğunun göstergesidir. Bebeğinizin uykuları bölünüyorsa ve ağzını sürekli meme tutacakmış gibi sağa sola çeviriyorsa bu doymadığının göstergesi olabilir. Dolayısıyla doktor kontrolünde bebeğinizin günlük kilo alım miktarlarını öğrenebilir ona göre besin takviyesi yapılıp yapılmayacağını öğrenebilirsiniz. Bebekler ve beslenmeleri hakkında daha detaylı bilgilere http://bebegimveuzmanim.com/merak-edilen-sorular-ve-yanitlari/bebeklerde-beslenme/ linkinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir