Bandwidth Nedir? Bandwidth Limit Exceed Hatası ve Çözümü

Bandwidth (Bant Genişliği) bir internet terimidir. Bir internet sitesine daima insanlar ve şirketler tarafından oluşturulan botlar (arama motoru botları veya reklam botları) giriş yaparlar. Bu yapılan girişlerin sonucunda web sitesinin barındığı sunucu üzerinde bir trafik meydana gelir.

Bir kullanıcı siteye giriş yaparken bir diğeri ise çıkış yaparak sunucunun rahatlamasını sağlayabilir. Her bot veya kullanıcı internet sitesine giriş yaptığında o sunucudan belli oranda bant genişliğinden kullanır. Hosting sağlayıcıları ise bu trafiği sunucu üzerinde yer alan diğer kullanıcıların etkilenmemesi için limitlendirirler. Buna da bandwith limiti (bant genişliği limiti) denir.

Bandwidth Limit Exceed Hatası ve Çözümü

Host sağlayıcınızdan size verilmiş olan bant genişliği hacminden daha yüksek bir trafik alırsanız, kısa süre içerisinde sitenizin bant genişliği limitini tamamen bitirecektir. Bant genişliği limitiniz sınıra ulaştığında sistem otomatik olarak web sitenizi askıya alacak ve daha fazla girişi engelleyecektir. Bandwidth Limit Exceed hatasının birkaç farklı nedeni olabilir;

  1. Web siteniz aşırı yoğun bir trafik alırsa,
  2. Botlar(örümcekler) tarafından sitenize çok giriş yapılırsa,
  3. Sitenizi devre dışı bırakmak için bant genişliğini tüketmeye yönelik Ddos veya Botnet saldırıları gerçekleştirilirse,

bu hatayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bandwidth Limit Exceed hatasıyla karşılaştığınızda yapacağınız tek şey Host sağlayıcı firmanızla görüşmek olacaktır. Firmanız şayet inisiyatif kullanırsa size ay sonunu çıkartabilecek kadar bant genişliğinizi yükseltebilir. İnisiyatif kullanılmaması durumundaysa müşterilerin bant genişliğini karşılayacak daha üst bir barındırma paketine geçiş yapmaları istenir. Bant genişliği için yönetici tarafından daha fazla limit eklendiğinde bu hata da tamamen ortadan kalkacaktır.

Bandwidth Nedir? Bandwidth Limit Exceed Hatası ve Çözümü” için 4 yorum

  1. Sitem saldırı almıyordu hatta üstüne üstük birde günlük aynı anda giriş sayısı 20-30 civarı olmasına rağmen ne hikmettir ki trafik doluyor taşıyordu. Yaptığım ise sadece fazladan kurduğum eklentileri silmek ve database’yi yeniden optimize etmek oldu.

  2. bu hatayı almak kötü bir his ama çözümü bir kaç alternatif yöntemden birisini paylaşmışsın teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir