Algı Operasyonu!

1989 yılı…Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır.Türkiye’ye birkaç dükkan açarak pazarın nabzını yoklayan ünlü marka aldığı sonuçla şoka girer.Bekledikleri gibi olmaz.Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi, pizzayı sevmez.Dükkanlar kapatılır.Geri dönülür.
1991 yılı.Murakami-Wolf-Swenson Productions’ın ürettiği bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür.Yapımcı şirket Türkiye’deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder.Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10’udur.Adeta kapandaki peynir gibi duran bu teklifi kaçırmaz özel kanal.Yayınlanmaya başlar.Çizgi film Türkiye’de de çok tutulur.Oyuncakları, rozetleri, kartpostalları, defterleri ve kitap kapları ile müthiş bir pazarlamayı da beraberinde gelir.
1994 yılına gelindiğinde çizgi film dizisi milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır.Bu çocuklar tuhaf bir biçimde annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar.Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez.Talep gitgide artar.Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar.Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder.Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir. Türk mutfağının demode lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler gruplar halinde pizza dükkanlarına gider hale gelir.
Tesadüfen (!) pizza talebini patlatan bu çizgi filmi çoktan tahmin ettiniz değil mi?Bravo! O çizgi film “Ninja Kaplumbağalar”!O pizza zincirini de tahmin ediyorsunuzdur, onu da buraya yazmayayım.
Şimdi o çocuklar büyüdü, çizgi filmi ilk izleyenler 30’larına geldi.İlk jenerasyon genç evli, yeni nesil aile oldu.Onlardan sonraki jenerasyon şimdilerde üniversite öğrencisi, ya yurtta ya da öğrenci evinde kalıyor.İlk jenerasyonda ki evliler evde yemek pişirmek yerine sık sık şöyle diyor : “Pizza mı söylesek?”Bir sonraki jenerasyon da yurt odasına ya da öğrenci evine neredeyse her akşam pizza sipariş ediyor.
İşte algılarımız böyle yönetiliyor.20-30 yıllık stratejiler çiziliyor, uygulanıyor.Bizim eğlenceli diye olarak izlediğimiz masum çizgi filmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesini sağlayan katalizörlerden ibaret.Ve emin olun, bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor…!
Bu sadece bir örnekti,Her Amerikan filminde Apple bilgisayarların görünmesi bugünkü Apple çılgınlığının temeliydi.Her filmde sabah işe giderken elinde Starbucks kahve ile koşturuyor olması bugün bir kahveye 15 lira ödüyor olmamızın müsebbibi.Afrika’da ayağında ayakkabı olmadığı için petşişe bağlayan Afrikalı gençlerin elinde içine su doldurulmuş Coca-Cola kutularıyla gezmeleri ve bununla sınıf atladıklarını düşünmeleri de yıllardır Coca-Cola’nın yaptığı “MUTLULUK” reklamlarının sonucu. Gerçekte mutlu olmayanlar içtikleri içecekten mutluluk akıtmaya çalışıyor işte, başka bir şey değil.
Biz hatırlamayız ama babalarımızın hayranı olduğu Western (Vahşi batı) filmlerindeki karizmatik kovboyu. O kovboyun ağzındaki Marlboro sigarayı babalarımız bugün hala bırakabilmiş değil. Etkiye bakar mısınız?İşte bu yüzden unutmayalım;Bize sunulan görüntülerin, reklamların, film ve dizilerin %99’u bir amaca hizmet ediyor.İnanmadan, etkilenmeden, kendimizi kaptırmadan önce iki kere düşünelim.
“Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyordu Malcolm X,Uyanık olmayana pizzayı da yedirirler, kolayı da içirirler üzerine de bir sigara yaktırırlar.
Afiyet olsun!

– Ömer Ekinci

Kaynak; https://www.star.com.tr/yazar/dikkat-zihinlerimizin-kumandasi-kimlerin-elinde-yazi-1061523/

Algı Operasyonu!” için 20 yorum

  1. Hocam farkında olmadan bu gibi algılarla onca sene yaşamışız.Umarım bir uyanık tüm herkesi uyandırabilir.

  2. Bunlar hep psikolojik olaylar.Psikoloji ile çok iyi pazarlar sağlandı ve hala sağlanmaktadır.

  3. Algı çok önemli bir kavramdır ve etrafımızda çok az insanın bildiği bir kavramdır. Bu kadar hassas bir konuda bu kadar güzel bir makale için çok teşekkür ederim.

  4. bir tv, sinema mezunu olarak işin bu kısmına dikkat etmediğimi farkettim, benim için çok faydalı bi yazı oldu farkındalığımı artırdı.

  5. Böyle bir yazı daha önce okumuştum. Red Kit Şirinler haklarında bir çok spekülasyon var. Ancak doğruluğu bana bazen bu kadar da olmaz bazende bence mantıklı dedirtiyor. Tıpkı pizza olayı gibi. Yada meşhur temel reis ile ıspanağın da bir hikayesi var ki dinlemeye değer.

  6. İnsanların algılarını bir çizgi filmle nasıl da değiştiriyorlar bu gavurlardan korkulur. Benimde çocukluğum da en düşkün olduğum çizgi filmde ama hiç annemden pizza istememiştim yada isteyememiştim.

  7. Milletin beynine nasıl girceklerini çok iyi biliyorlar.Kendimiz oturup bir düşünmemiz gerekiyor.

  8. Hayran kaldım. Çok akışkan bir dille yazılmış pek yazı okumayı sevmem ama sizinki gerçekten çok iyi olmuş ellerinize sağlık.

  9. İnsanları çözmüşler zaten.Çoğu reklamda algımızı yöneten sübliminal resimler vs olmakta.Elden bişey gelmez daha az televizyon ve reklam izlemek lazım.

  10. Ben böyle bir olaya saygı duyarım yapanada yaptıranada sonuçta zeki insanlar çözüm üretmişler ve başarılı olmuşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir