İşinden ayrılan mimarın tasarladığı müşterilerinin revize vermediği 3D bina tasarımları

Mimari illüstratör Víctor Enrich’in de canını çok sıkmış olacak ki özgürce bina tasarlayabilmek için 7 yıllık iş hayatını geride bırakmış. 

Gelin hikayesini ondan dinleyelim.

“Bu resim serileri, beni Letonya, İsrail ve Almanya gibi ülkelere götüren  7 yıllık bir yolculuğun sonucu. Hikaye hayatımda çok önemli bir tarih olan 2006 yazında başlıyor. Çünkü 2 yıl boyunca uzun uzadıya düşünmenin ardından sonunda freelance 3D mimari ilüstratör olarak beni 10 yıldan fazladır meşgul eden işimden ayrılmaya karar verdim.

3d-bina-tasarimlari

Bu resim serileri, beni Letonya, İsrail ve Almanya gibi ülkelere götüren  7 yıllık bir yolculuğun sonucu. Hikaye hayatımda çok önemli bir tarih olan 2006 yazında başlıyor. Çünkü 2 yıl boyunca uzun uzadıya düşünmenin ardından sonunda freelance 3D mimari ilüstratör olarak beni 10 yıldan fazladır meşgul eden işimden ayrılmaya karar verdim.

3d-bina-tasarimlari-1

İş gerçekten iyi kazandırıyordu, Barselona’da birçok müşterim ve çok iyi bir itibarım vardı, hala var. Fakat gelen son projeler birbirini tekrar etmeye başlamıştı ve sıkıcıydı. Sonunda bu konuda motivasyonumu yitirdiğimi fark ettim. Hatta 3D mimari illüstrasyonlardan nefret etmeye başlamıştım.

3d-bina-tasarimlari-2

Yakın zamanda kapanan işimden biriktirdiğim az bir miktar parayla bu yolculuğa başladım, fakat aklımda hayatımla ilgili ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yoktu. Bu uzun yolculuklarla ilgili tek güzel şey kendinize bir anda ayıracak çok vaktiniz kalması. Böylece kendi içgörülerinize yönelik daha fazla şey öğrenebiliyor ve daha açık görüşlü olabiliyorsunuz. Ben de bunu yapmayı denedim ve mimari 3D illüstrasyonlarından nefret etmekten çok uzakta olduğum sonucuna ulaştım. Tam tersi bir şekilde bu işi beklediğimden çok daha fazla seviyordum. Asıl problem müşteriler için çalışmaktı.

3d-bina-tasarimlari-3

İşte tam da bu nedenle sadece kendim için çalışmaya karar verdim ve kişisel veya çevresel kısıtlamalar olmadan aklımdakileri hayata geçirmeyi denedim. Bunun sonucunda ortaya “City Portraits” isimli sürekli büyüyen bir proje ortaya çıktı. Seri, fotoğraflandıktan sonra dijital olarak manüpile edilerek alternatif bir forma bürünen binalardan oluşuyor. Ve bu şimdiye kadar yaptığım şeydi. Umarım beğenirsiniz.”

 

3d-bina-tasarimlari-4 3d-bina-tasarimlari-5 3d-bina-tasarimlari-6 3d-bina-tasarimlari-7 3d-bina-tasarimlari-8 3d-bina-tasarimlari-9 3d-bina-tasarimlari-10 3d-bina-tasarimlari-11 3d-bina-tasarimlari-12 3d-bina-tasarimlari-13 3d-bina-tasarimlari-14 3d-bina-tasarimlari-15 3d-bina-tasarimlari-16 3d-bina-tasarimlari-17 3d-bina-tasarimlari-18 3d-bina-tasarimlari-19 3d-bina-tasarimlari-20 3d-bina-tasarimlari-21 3d-bina-tasarimlari-22 3d-bina-tasarimlari-23 3d-bina-tasarimlari-24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir